Filtry

Spółki komandytowe - jak założyć i prowadzić spółkę?

Materiał partnera:

W Polsce przedsiębiorcy mogą prowadzić nie tylko jednoosobową działalność gospodarczą, ale także spółki. Jedną z nich jest spółka komandytowa. To działalność osobowa, która pozwala na prowadzenie przedsiębiorstwa z określonym podziałem odpowiedzialności za firmę pomiędzy komplementariusza i komandytariusza. Chcesz założyć spółkę komandytową, ale nie wiesz czy to dobry pomysł?

Spółki komandytowe


Zastanawiasz się, jak podzielić odpowiedzialność za działania spółki pomiędzy wspólników? Jeśli chodzi o spółki komandytowe, za zobowiązania bez ograniczeń odpowiada co najmniej jeden komplementariusz, natomiast jeden wspólnik może odpowiadać z ograniczoną odpowiedzialnością.

Czym jest spółka komandytowa? Najważniejsze cechy



Spółka komandytowa ma charakter osobowy. To oznacza, że do jej założenia potrzebni są wspólnicy oraz umowa spółki. Dokument sporządzany pomiędzy komandytariuszami powinien być przygotowany w formie aktu notarialnego. Najważniejsze cechy spółki komandytowej to:

  • działalność zawierana w celu prowadzenia przedsiębiorstwa,
  • spółka może działać pod własną firmą (nazwą), która powinna zawierać nazwisko
  • co najmniej jednego z komplementariuszy,
  • spółka musi mieć co najmniej dwóch wspólników.


Spółkę komandytową warto założyć wtedy, kiedy wspólnicy nie chcą angażować się w sprawy firmy w taki sam sposób. To dobre rozwiązanie, jeśli jeden ze wspólników chce tylko wyłożyć wkład pieniędzy lub inny, natomiast drugi pragnie prowadzić przedsiębiorstwo.

Umowa spółki komandytowej - co powinna zawierać?



Założenie spółki komandytowej jest możliwe na dwa sposoby: możesz przekształcić istniejącą spółkę lub założyć zupełnie nową. W każdym z tych przypadków konieczne jest uzyskanie wpisu do rejestru działalności KRS (Krajowego Rejestru Sądowego). Najważniejszy dokument, czyli umowa pomiędzy wspólnikami powinna zawierać:

  • nazwę firmy i adres siedziby,
  • przedmiot działalności spółki - ustalany według kodów PKD,
  • czas trwania spółki, jeśli został oznaczony,
  • ustalenie wartości wkładów wniesionych przez wspólników,
  • kwotowy zakres odpowiedzialności każdego komandytariusza wobec wierzycieli spółki, czyli tzw. suma komandytowa.


Przeważnie bywa tak, że największą sumę odpowiedzialności ma komplementariusz. Każda spółka komandytowa musi mieć wkład, niekoniecznie pieniężny. Jego wartość można ustalić nawet na poziomie 100 złotych.

Jak założyć spółkę komandytową? Krok po kroku



Aby założyć nową spółkę komandytową trzeba: ustalić nazwę spółki, określić wartość wkładu wspólników i zakres obowiązków, podpisać umowę notarialną i zarejestrować działalność w KRS. Wniosek można złożyć na formularzu dostępnym w urzędzie, natomiast opłata za rejestrację spółki komandytowej wynosi 600 złotych.

Uwaga! Od dnia złożenia wniosku do rejestracji spółki w urzędzie może minąć nawet do kilku miesięcy.

Artykuł powstał we współpracy z Kancelarią Legality, której specjalizacją jest prawo spółkowe. Jeśli szukacie Państwo pomocy dotyczącej powyższej tematyki, zapraszamy do kontaktu z kancelarią w Warszawie. Kancelaria prowadzi sprawy na terenie całej Polski.