Filtry

W styczniu wzrost bezrobocia. Grupowe zwolnienia w 2 spółkach

W styczniu na rynku pracy w Bielsku-Białej nastąpił niewielki wzrost stopy bezrobocia. Powiatowy Urząd Pracy otrzymał informacje o zwolnieniach grupowych od dwóch spółek, mających oddziały w naszym mieście.

powiatowy urząd pracy
Wzrost bezrobocia i grupowe zwolnienia w dwóch zakładach · fot. UM Bielsko-Biała


Zwykle w corocznych statystykach w miesiącach zimowych odnotowywany jest wzrost stopy bezrobocia, tak też stało się i tym razem. Według ostatnich danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny stopa bezrobocia na 31 stycznia 2023 r. - z odniesieniem do grudnia 2022 r. wyniosła:

  • w kraju 5,5 proc. (wzrost o 0,3 proc.),
  • w województwie śląskim 3,9 proc. (wzrost o 0,2 proc.),
  • w Bielsku-Białej 1,8 proc. (wzrost o 0,1 proc.),
  • w powiecie bielskim 3,3 proc. (wzrost o 0,1 proc.)
.

Jak pokazują dane GUS, nawet w tym najtrudniejszym zimowym czasie bezrobocie w stolicy Podbeskidzia zmieniło się nieznacznie. Dla porównania w analogicznym okresie ubiegłego roku stopa bezrobocia wynosiła w kraju 5,9 proc., w województwie śląskim 4,4 proc., w mieście Bielsko-Biała 2,2 proc., natomiast w powiecie bielskim 4,0 proc.

- W styczniu 2023 r. w Powiatowym Urzędzie Pracy w Bielsku-Białej odnotowano wzrost w ewidencji liczby bezrobotnych o 167 osób w stosunku do grudnia 2022 r., natomiast porównując dane ze stycznia 2023 r. do stycznia 2022 r. nastąpił spadek w ewidencji bezrobotnych o 797 osób - informuje dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy Marek Hetnał.

- W okresie 1-31 stycznia 2023 roku zarejestrowano 651 osób, tj. o 36 osób więcej niż w miesiącu poprzednim, z czego 74,2 proc. to bezrobotni powracający do rejestracji po raz kolejny. Wśród nowo zarejestrowanych 51,2 proc. stanowiły kobiety. 4,3 proc. z ogółu osób zarejestrowanych w styczniu 2023 r. to osoby, które jeszcze nigdy nie pracowały. Zarejestrowano również 55 osób posiadających orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Z ogólnej liczby bezrobotnych prawo do zasiłku posiada 17,8 proc. osób - dodaje dyrektor PUP.

W pierwszym miesiącu 2023 r. zgłoszono 524 oferty pracy, wśród nich 25 dotyczyło osób niepełnosprawnych. 519 wolnych miejsc pracy to oferty niesubsydiowane, pozostałe 5 - subsydiowane.
Wśród miejsc pracy niesubsydiowanej było:

  • 18 wakatów dla osób z wykształceniem wyższym, m.in. nauczyciel przedszkola, księgowy, lekarz weterynarii, pracownik socjalny, pielęgniarka, fizjoterapeuta, nauczyciel logopeda, pedagog szkolny, kierownik projektu, psycholog;
  • 26 dla osób z wykształceniem średnim, m.in. sprzedawca w stacji paliw, ratownik medyczny, pracownik biurowy, pracownik działu logistyki, funkcjonariusz służby ochrony, kierownik firmy sprzątającej, rejestratorka medyczna, opiekun w domu pomocy społecznej, kontroler biletów, technik elektryk;
  • 33 dla osób z wykształceniem zasadniczym zawodowym, m.in. tokarz w metalu, pracownik socjalny, sprzedawca, operator spycharki, ślusarz, kasjer handlowy, murarz, monter sieci wodnych i kanalizacyjnych, hydraulik, magazynier;
  • 442 dla osób z wykształceniem podstawowym, m.in. pracownik produkcji, pomocniczy robotnik przemysłowy, pakowacz ręczny, sortowacz, pracownik ochrony fizycznej, pracownik prac dorywczych, robotnik magazynowy, operator maszyn i urządzeń metalurgicznych, operator maszyn do produkcji opakowań z papieru i tektury, monter wiązek elektrycznych, pracownik ochrony fizycznej, pokojowa, salowa, sprzedawca.


W kwestii ofert pracy subsydiowanej osobie z wykształceniem zawodowym oferowano zatrudnienie w charakterze pomocy kuchennej. 4 kolejne oferty adresowane były do osób z wykształceniem podstawowym: ogrodnik terenów zielenie, dostawca potraw, elektromonter instalacji elektrycznych.

W styczniu od dwóch firm wpłynęła do PUP informacja o zamierzonych zwolnieniach grupowych z przyczyn dotyczących zakładu pracy. Chodzi o firmy Booksy International Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie, oraz z firmy 321Sprzedane.pl z siedzibą w Poznaniu - czytamy w sprawozdaniu PUP. Obie te firmy mają swoje oddziały w Bielsku-Białej, w związku z czym ciąży na nich obowiązek poinformowania PUP o planowanych zwolnieniach.

Przypomnijmy, że niedawno pisaliśmy o zwolnieniach w bielskim zakładzie FCA Powertrain Poland. Według planów w latach 2023 i 2024 pracę może stracić aż 300 osób. Więcej w artykule: Zwolnienia w bielskiej fabryce Fiata. Początek końca zakładu?.

ar / bielsko.info
źródło: UM Bielsko-Biała, PUP Bielsko-Biała