Filtry

Praca na stanowisku projektanta: przegląd specjalizacji i ich różnice

Materiał partnera:

Projektowanie to obszerna i wieloaspektowa dziedzina: w jej obrębie istnieje wiele specjalizacji, które nie są do siebie podobne ani ze sobą powiązane. Równoległym przykładem, który może zobrazować sytuację jest medycyna, w ramach której pracują okuliści, kardiolodzy, gastrolodzy, dermatolodzy. Wszyscy oni są lekarzami, ale ich specjalizacje związane są z różnymi częściami ciała.

komputer,laptop


Zaraz dowiesz się, jakie główne specjalizacje możemy wyróżnić w ramach projektowania. Nie będziemy rozwodzić się na temat rzadkich specjalizacji, takich jak projektowanie czcionek, projektowanie towaru w produkcji masowej, odzieży, czy biżuterii. Zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest niewielkie, a wymagania pod względem umiejętności i wiedzy - duże.

Projektowanie stron internetowych (Web design)Do tej kategorii zalicza się wszystko, co widzi użytkownik, który odwiedza stronę internetową: kolorystyka poszczególnych elementów, rodzaj i rozmiar czcionek, kształt i barwa przycisków, animacje podczas wczytywania.

Zapotrzebowanie na web designerów jest ogromne, ponieważ oprócz tworzenia nowych stron internetowych konieczne jest wsparcie już istniejących projektów. Design na stronach zmienia się często: oglądając strony, które zatrzymały się na designie z lat 2008-2010 można się przerazić, jak bardzo źle wtedy wszystko wyglądało.

Miejsce pracy: freelance, serwisy projektowania stron internetowych:

Projektowanie wnętrzGłównym celem projektantów wnętrz jest sprawienie, by wasz pokój, biuro, sala ćwiczeń, szatnia, sklep spożywczy, oddział banku, szkoła, czy inne dowolne pomieszczenia wyglądało pięknie. Mówiąc konkretniej ich praca polega na:

  • rozplanowaniu układu pomieszczenia w taki sposób, by znajdowało się w nim wszystko co konieczne przy jednoczesnym zachowaniu komfortu użytkowania w pracy lub życiu codziennym.
  • wyborze odpowiedniej kolorystyki i sposobu oświetlenia (miejsce punktów świetlnych, odcień oraz natężenie światła);
  • wyborze materiałów budowlanych nie tylko pod względem koloru, ale także faktury i rozmiaru elementów (na przykład płytki glazurowane);
  • "naniesieniu" na plan elementów technicznych takich jak gniazdka, lampy, urządzenia klimatyzacyjne;
  • wyborze mebli oraz elementów wystroju.


Dobrze, jeśli projektant potrafi nie tylko projektować, ale również zna się na pracach remontowych i wykończeniowych, dzięki czemu może kontrolować postęp oraz pomagać w zakupie mebli oraz sprzętu AGD.

Miejsce pracy:: freelace, firmy remontowo-budowlane, firmy meblowe

UX/UISpecjalizacja blisko powiązana z projektowaniem stron oraz gier komputerowych (web design i game design). Projektanci UX/UI zajmują się planowaniem interfejsu stron internetowych oraz aplikacji: obmyślają jak powinna wyglądać nawigacja i interakcje poszczególnych elementów. Jakie przyciski powinny znaleźć się na stronie głównej, jak powinna być zorganizowana struktura strony oraz co się stanie po naciśnięciu tego lub innego przycisku. Specjaliści UX/UI obmyślają, jak powinien wyglądać interfejs: rozmiar i kolor przycisków, a także rodzaj czcionki dla tekstów wewnętrznych.

Pod wieloma względami ta specjalizacja przypomina web design, jednak większy nacisk kładzie się w niej na detale. Jeśli potrzebne jest zaprojektowanie i stworzenie zwykłej strony internetowej dla firmy, zbudowanej z kilkunastu podstron — z takim zadaniem poradzi sobie "zwykły" web designer. Jednak jeśli potrzebny jest system CRM, bankowość internetowa lub jakikolwiek inny projekt z dużą ilością przycisków, menu i złożoną nawigacją między sekcjami — w tym wypadku doskonale sprawdzi się specjalista od UX/UI designu.

Miejsce pracy: freelance, firmy działające w branży IT.

Projektowanie graficzne ruchu (Motion design)Nie wszędzie potrzebne są tylko obrazy statyczne, w wielu przypadkach wskazane jest użycie animacji lub nietypowych efektów wizualnych i wideo. Z pomocą przychodzi Motion designer.

To właśnie on stworzy wszystkie ruchome treści. Na przykład, jeśli u waszego ulubionego vlogera pojawiło się nowe intro w stylu kreskówki — jest to efekt pracy motion designera. Tworzą również animacje, pracują z reklamami, treściami rozrywkowymi, biznesowymi i edukacyjnymi.

Miejsce pracy: biura projektowe, reklamowe, serwisy projektujące strony internetowe, freelance.

Projektowanie graficzneDuża branża, w ramach której można przyjmować różnorakie zlecenia, lub specjalizować się w konkretnych niszach. Projektowanie graficzne należy do najbardziej obszernej specjalizacji z pokaźnej listy profesji w ramach designu. Projektanci graficzni zajmują się planowaniem wyglądu witryny sklepowej, rozmieszczeniem ilustracji w książce dla dzieci, opracowaniem styli biznesowych dla marki, projektowaniem menu dla restauracji.

Miejsce pracy: freelance, agencje reklamowe, drukarnie.

Grafika komercyjnaProjektant graficzny obmyśla, gdzie powinny znajdować się różne elementy i jak będą wyglądać jako całość. Samodzielnie wybiera lub tworzy proste grafiki: np. rysuje wygląd przycisku, wybiera odpowiednią czcionkę.

Jednak jeśli konieczne jest stworzenie czegoś bardziej złożonego —np. nie samo rozmieszczenie ilustracji w książce dla dzieci, a narysowanie ich od podstaw — wtedy do zadania włączani są graficy komercyjni. Upraszczając są to artyści, którzy tworzą dla sektora biznesowego, np. dla wydawnictw, sieci społecznościowych, stron internetowych, produkcji reklamowej. Ta specjalizacja nie do końca jest związana z projektowaniem, jednak graficy mogą łączyć te umiejętności z projektowaniem. Albo na odwrót: designerzy dowolnej specjalizacji mogą nauczyć się rysować (jeśli weszli do tej branży bez takich umiejętności).

Miejsce pracy: często freelance, agencje reklamowe.

Projektowanie gier komputerowych (Game design)W ramach game designu można wyróżnić kilka specjalizacji:

  • Narrative designer/Projektant narracji — to bardziej copywriter i autor: zajmuje się tworzeniem fabuły, materiałów o uniwersum gry, opisów poszczególnych elementów narracyjnych, dialogów oraz dopasowuje te elementy do mechaniki gry.
  • Design balancer/ Projektant balansu — zajmuje się dostosowaniem wartości matematycznych w grze, aby stworzyć określone wrażenia użytkownika (np. zadawane obrażenia, statystyki postaci itp.);
  • Level Artist/ Projektant poziomów — planuje, jak powinien wyglądać świat gry, rozmieszcza poszczególne obiekty, obmyśla proces rozgrywki (np. jak zmieni się otoczenie, gdy gracz otworzy drzwi).


Miejsce pracy: rzadko freelance, częściej producenci gier komputerowych. W ramach freelance Game designerzy często są zatrudniani do pracy nad konkretnym projektem np. renderowanie wszystkich modeli broni dla gry typu shooter.

Projektowanie aplikacji mobilnych/ Design appUrządzenia mobilne sukcesywnie odbierają udział w rynku komputerom i laptopom. W związku z tym w ciągu ostatnich 5-10 lat gwałtownie wzrosło zapotrzebowanie na specjalistów projektujących aplikacje mobilne - od gier po bankowość internetową. Podobnie jak w przypadku web designerów, specjaliści ci obmyślają układ i wygląd wszystkich elementów interfejsu: przycisków, etykiet, okien z treścią, menu. Jeśli chodzi o gry, App designerzy przypominają Game Designerów, mogą zajmować się tworzeniem mapy świata, przeszkód i NPC, obmyślać fabułę i dialogi oraz planować balans.

Miejsce pracy: producenci aplikacji mobilnych, rzadziej freelance (zazwyczaj w przypadku małych projektów).

Projektowanie krajobrazuProjektanci krajobrazu aranżują teren: dobierają roślinność, oświetlenie, drogi, latarnie, ławki, rzeźby, fontanny i wszystko inne, aż do rodzaju płytek chodnikowych i wyglądu koszy na śmieci. Efekty ich pracy można zobaczyć zarówno u klientów prywatnych (np. na działkach i domkach letniskowych), jak i w miejscach publicznych: parkach, terenach rekreacyjnych, wokół instytucji publicznych.

Oprócz poczucia estetyki projektant powinien posiadać rozległą wiedzę na temat norm i standardów, np. jakie rodzaje dróg można a jakich nie powinno stosować się na różnych typach gleby. Albo jak będzie zmieniał się wygląd poszczególnych roślin w zależności od pory roku.

Miejsce pracy: firmy budowlane, biura projektowe.

FlorystykaFloryści tworzą dekoracje z żywych i sztucznych kwiatów oraz różnego rodzaju ozdób (np. wstążek, opakowań, pluszowych zabawek i słodyczy). Ich wyroby ozdabiają wesela, wnętrza pomieszczeń oraz różnego rodzaju uroczystości. Dekoracje są również sprzedawane osobno (np. bukiety) i wręczane w charakterze prezentu.

W odróżnieniu od wymienionych wyżej specjalizacji, w ramach których praktycznie cała praca wykonywana jest przy użyciu komputera, floryści pracują rękami i tworzą realne produkty, które można dotknąć i powąchać.

Miejsce pracy: salony ślubne, kwiaciarnie, sklepy z pamiątkami i prezentami.

Gdzie można nauczyć się UX/UI designu?Wśród wymienionych specjalizacji UX/UI design jest jedną z najbardziej obiecujących dziedzin dla osób początkujących. Nauka tej specjalizacji pozwala na pracę w web, game oraz app designie, co oznacza dostęp do szerokiego grona pracodawców w branży IT.

Profesjonalny szkolenia ux można znaleźć na Laba Poland. Zawarte są w nim tylko jakościowe i aktualne materiały szkoleniowe, duża ilość przydatnych ćwiczeń praktycznych i wiedza podana w przystępny sposób.