Filtry

Czy esport może być pomysłem na karierę - ile zarabia gracz CS:GO?

Materiał partnera:

Esport już od jakiegoś czasu gości na światowych arenach, przyciągając tłumy kibiców. Fenomen elektronicznych zmagań dotarł niemal wszędzie, także do Polski, która całkiem wyraźnie zaznacza się na mapie globalnego gamingu. Zawodnicy esportowi mają kariery zbliżone do profesjonalnych sportowców, a najlepsi z nich mają status porównywalny do celebrytów i zarabiają miliony, nie tylko na nagrodach turniejowych, ale przede wszystkim na kontraktach reklamowych. Jednym z najpopularniejszych, jeśli nie najbardziej popularnym tytułem w świecie esportu jest strzelanka CS:GO, czy Counter Strike: Global Offensive. Zbliżają się finały Intel Extreme Masters Katowice. Pytanie ile zarabia esportowiec CS:GO?

e-sport,gracz cs:go
fot. https://pl.pinterest.com/pin/853854410589884514/


Bum na esportową rozrywkęGry zawsze wzbudzały i wzbudzają pozytywne skojarzenia. Prawie każdy w dzieciństwie grał w Mario Bros, PacMana czy Tetris, a będąc starszym mierzył się ze znajomymi w Fifę lub inną grę sportową albo jakąś strzelankę. Obecnie profesjonalne granie weszło na poziom porównywalny do zawodowego sportu na najwyższym szczeblu. Gamerzy i Pro-Gamerzy podpisują kontrakty na występy w ligach, dodatkowo startują w cyklicznych turniejach i zawodach, niektórzy z nich dodatkowo zarabiają ze streamingu, a najlepsi największe profity czerpią z lukratywnych kontraktów reklamowych. W esport inwestowane są coraz większe pieniądze, cieszy się on coraz większym zainteresowaniem sponsorów ze znanych i cenionych marek. Coraz częściej zauważają go także bukmacherzy, uwzględniając go w swojej ofercie zakładów wzajemnych. Zakłady bukmacherskie CS GO są jednymi z najchętniej obstawianych przez miłośników typowania, a gra ta jest w czołówce najpopularniejszych tytułów esportowych na świecie. W takim razie ile zarabia gracz CS:GO?

Intel Extreme Masters KatowiceW dniach od 10 do 12 lutego 2023 roku w katowickim Spodku rozegrane zostaną finały największego turnieju esportowego w Polsce, w którym w CS:GO zmierzy się 6 z 24 najlepszych drużyn w ostatecznej walce o tytuł mistrzowski. W turnieju wzięły udział najbardziej znane i utytułowane drużyny z całego świata, takie jak FaZe Clan, Team Liquid, Astralis czy G2 Esports, a także reprezentująca Polskę zwycięska ekipa 25. sezonu ESL Mistrzostw Polski. Łączna pula nagród tegorocznej edycji tych zawodów wynosi milion dolarów, dla przykładu w 2014 wynosiła ona jedną czwartą tej kwoty, co pokazuje jak dynamicznie esport się rozwija. Dodatkowo dla fanów przygotowano strefę IEM Expo, dostępną w sąsiadującym ze Spodkiem Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie na ponad 8000m2 przez całe trzy dni będzie można wziąć udział w przeróżnych aktywnościach związanych z esportem i gamingiem, zapoznać się z nowinkami technologicznymi, porywalizować z innymi graczami i skorzystać z wielu innych atrakcji. Profesjonalni gracze mierzą się w trakcie IEM Katowice 2023 nie tylko w Counter Strike’a - równolegle rozegrane zostaną mistrzostwa świata w StarCraft II, w których rywalizuje 36 najlepszych zawodników z całego świata. W tym przypadku pula nagród wynosi pół miliona dolarów, a finały odbędą się również 10-12 lutego. Patrząc na kwoty wygranych i w ogóle na poziom organizacji turnieja nadal pozostaje dużo wątpliwości, czy esport jest sportem lub zawodem?

Ile zarabia gracz CS:GO?Każdy z nas chciałby zarabiać na czymś, co lubi robić. Profesjonalni gracze esportowi mają to szczęście. Gra Counter Strike: Global Offensive została wydana w 2000 roku i jej popularność nie słabnie do dzisiaj, mimo niewielkiego spadku liczby graczy. Tytuł ten jest stałą pozycją na wielu turniejach esportowych, a wśród 20 najlepiej zarabiających esportowców, aż 11 to zawodnicy Counter Strike’a. Można oszacować, że przeciętny zawodowy gracz CS:GO jest w stanie zarobić minimum tysiąc dolarów miesięcznie. Regularne branie udziału w największych turniejach, jak na przykład Intel Extreme Masters, może tę kwotę zwiększyć kilkukrotnie. Gracze z najlepszych drużyn na świecie otrzymują około 50 tysięcy dolarów miesięcznie ze swoich organizacji, z którymi mają podpisane kontrakty. Doniesienia dotyczące zarobków jednej z elitarnych drużyn CS:GO - Astralis, mówią o kwotach rzędu prawie pół miliona dolarów rocznie. W jednym ze swoich streamów na Twitchu profesjonalny gracz CS:GO - Brytyjczyk Owen Butterfield ujawnił, że tylko 10 najlepszych graczy na świecie zarabia 40 tysięcy dolarów miesięcznie, z kolei ci „półkę niżej” wyciągają pomiędzy 15 a 20 tysięcy dolarów miesięcznie. Wszystko więc zależy od poziomu.

Źródła dochodu w esporcieTo, ile zarabia esportowiec CS:GO, zależy w dużej mierze od ilości źródeł jego dochodu. Poza stałą pensją wynikającą z kontrakt ze swoją drużyną czy organizacją, są jeszcze umowy sponsorskie i kontrakty reklamowe, środki od subskrybentów Twicha, darowizny oraz nagrody w turniejach i bonusy. Najlepsi gracze potrafią z tego czerpać garściami i zarabiać miliony, ale nawet ci średni są w stanie się z tego utrzymać. Można więc chyba traktować uprawianie esportu jako pełnoprawną karierę zawodową, mogącą przynosić naprawdę wymierne profity. A możliwość robienia tego, co się kocha, jest nie do przebicia. Czasy się zmieniają i cyber sport oraz cyfrowa rozrywka generują największe pieniądze. Dochody z przemysłu gier przewyższają te z branży muzycznej i filmowej razem wzięte. Fenomen esportu na dłużej zagości w naszej rzeczywistości, jego popularność nadal rośnie.

Artykuł przygotowany przez Waldeka Hentschke, eksperta Probukmacher.pl, który fascynuje się zakładami bukmacherskimi od ponad 6 lat.