Filtry

Czy warto przeprowadzać badania środowiska

Materiał partnera:

Badania środowiska to kluczowy szereg działań mający na celu zmniejszenie wciąż narastających problemów klimatycznych. Do pewnego momentu większość z nas nie zastanawiała się głębiej nad pogorszeniem klimatu oraz zmian z tym związanych. Alarmy różnych organizacji ekologicznych sprawiły, że społeczeństwo ma dziś na szczęście większą świadomość na temat zagrożeń klimatu. Symbolem zachodzących zmian jest akredytowane laboratorium badawcze. Jakie są jego zadania i czym się zajmuje?

Czy warto przeprowadzać badania środowiska


Akredytowane laboratorium badawcze — na ratunek klimatowiSkala obecnego ocieplenia w Polsce przechodzi już wszelkie granice. Śmiało możemy powiedzieć o tym, że zmierzamy w stronę klimatu tropikalnego. Z uwagi na predyspozycje biologiczne i kulturowe nie jesteśmy do tego zwyczajnie przygotowani. Każde akredytowane laboratorium badawcze, z chwilą pojawienia się w przestrzeni, bada przyczyny i szuka środków zapobiegawczych na coraz bardziej ekspansywną emisję dwutlenku węgla do atmosfery. To oczywiście niejedyny problem. Trzeba rozwiązać kwestię emisji szkodliwych cieczy pochodzenia przemysłowego do naturalnego środowiska. Jest to prawdziwa plaga przy tak szeroko rozwiniętej skali przemysłu jak obecnie. Nadprodukcja śmieci sprawia, że coraz trudniej nam oddychać, coraz ciężej jest pozyskiwać w pełni zdrowe pożywienie, coraz trudniej dbać o optymalne wykorzystywanie surowców energetycznych bez szkody dla przyrody oraz klimatu.

Laboratoria badawcze — jak się w nich pracuje?Polska wciąż stoi na początku drogi w kwestii tworzenia laboratoriów badawczych. Mamy ogromny problem z odejściem od szkodliwej polityki węglowej, a co dopiero ze stworzeniem instytucji walczącej z niekorzystnymi zmianami ekologii na co dzień. Przykład możemy brać z pewnością ze Szwedów, Norwegów, czy też specjalistów zatrudnianych na co dzień w Dolinie Krzemowej. To tam właśnie poziom wiedzy na temat zagrożeń klimatycznych jest najwyższy i najszybciej pojawiają się nowinki techniczne w postaci narzędzi oraz metod ciągnących całą naukę do przodu, nierzadko z zaskakującymi rezultatami. Laboratoria badawcze na całym świecie skupiają naukowców z najdalszych zakątków świata. Są to nierzadko specjaliści z ogromną wiedzą, której typowy polski polityk nie jest w stanie przyswoić, a tym bardziej zrozumieć. Monitorowanie procesów zmian klimatycznych umożliwiają najnowocześniejsze nadajniki i urządzenia kontrolujące stan wody, powietrza, gleby, a także innych struktur powstałych wskutek nie zawsze korzystnej działalności człowieka.

Więcej o badaniach środowiska przeczytasz na stronie: https://hamilton.com.pl/oferta/badania-srodowiska/badania-wody/

Badania środowiskowe zapobiegną katastrofie klimatycznej?Wszystko spoczywa obecnie w rękach naukowców. Mimo że świadomość społeczna na temat klimatu stale się poszerza, trudno mówić o optymistycznych prognozach. Plastiku i emisji szkodliwych gazów do powietrza jest w przestrzeni wciąż za dużo. Ludzie, coraz młodsi, w coraz większej liczbie umierają na nowotwory. Laboratoria badawcze prowadzą nie tylko liczne badania nad poprawą stanu klimatu oraz zwiększeniem komfortu życia, ale także nad właściwą profilaktyką, by zapobiegać najgorszym zjawiskom spowodowanym ignorancją i działalnością człowieka — klęskom żywiołowym i katastrofom.