Filtry

Na co zwrócić uwagę, wybierając agencje pracy?

Materiał partnera:

Gdy nasza firma rozwija się dynamicznie, nasz wewnętrzny dział HR nie nadąża z zatrudnianiem takiej liczby pracowników, która jest potrzebna lub zwyczajnie zaczęło brakować na to czasu, warto pomyśleć o współpracy z agencją pracy. Taka agencja rekrutacyjna, nazywana też headhunterską, przyniesie nam wiele korzyści. Przede wszystkim, będziemy mogli zaoszczędzić czas naszych pracowników, gdyż nie będą oni zaangażowani w proces rekrutacyjny oraz znacznie szybciej zapełnimy dostępne wakaty. Odejście dobrego pracownika i zastąpienie go nową osobą powoduje, że pracodawca może ponieść koszty nawet o równowartości rocznego wynagrodzenia! Dlatego też, jeśli chcemy je ograniczyć do minimum, warto zgłosić się do profesjonalnej agencji pracy.

Na co zwrócić uwagę, wybierając agencje pracy?


Wybieramy agencję pracy - od czego zacząćBardzo często przy wyborze agencji pracy nasuwa się pytanie, na co powinniśmy zwrócić uwagę? Jakie aspekty są w tym przypadku najważniejsze? Jak znaleźć dobrą agencję pracy? Otóż na samym początku powinniśmy sprawdzić legalność interesującej nas firmy. Każda legalna agencja pracy musi widnieć w Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Na szczęście rejestr ten jest ogólnodostępny w Internecie, a zatem bez problemu możemy zasięgnąć takiej informacji od ręki. Uzyskanie takiego wpisu jest dla agencji warunkiem koniecznym do prowadzenia działalności rekrutacyjnej. Dodatkowym atutem, a zarazem potwierdzeniem uczciwości agencji pracy, może być jej przynależność do wiodących organizacji, których celem jest czuwanie nad etyką pośrednictwa pracy oraz jego zgodnością z prawem.

Ponadto, zanim podejmiemy decyzję o wyborze konkretnej agencji pracy, warto przyjrzeć się wyłącznie tym, które mają ugruntowaną pozycję na rynku. Z uwagi na własne bezpieczeństwo, najlepiej będzie ominąć takie agencje, które istnieją na rynku krócej niż rok i nie mogą pochwalić się pewnym doświadczeniem czy też dobrymi opiniami. Warto przy okazji sprawdzać także media społecznościowe i fora dyskusyjne, a także szukać opinii na grupach dyskusyjnych.

Agencje pracy - jakich formalności możemy się spodziewaćUgruntowaną zasadą jest to, że każda legalnie działająca agencja pracy ma obowiązek dopełnienia absolutnie wszystkich formalności, które wiążą się z podjęciem pracy przez danego kandydata. Oznacza to, że umowa powinna zostać zawarta jeszcze przed podjęciem pracy, a dokładne jej warunki powinny być doskonale znane obu stronom umowy. Jeśli chodzi o umowy zlecenia lub umowy oddelegowania do pracy za granicą, mogą być one zawarte maksymalnie na okres 24 miesięcy. Natomiast, niezależnie od rodzaju podpisanej umowy, agencja pracy jest zobowiązana do płacenia podatków i odprowadzania składek do ZUS.

Agencję pracy znajdziesz na stronie: https://grupaprogres.pl/

Co jeszcze jest ważne przy wyborze agencji pracy?
Należy pamiętać, że agencja pracy nie może pobierać od nas żadnych zaliczek na podróż, zakwaterowanie czy wynajem lokalu. Pracownik decydujący się na zatrudnienie poprzez agencję pracy powinien być poinformowany o ewentualnych opłatach jeszcze przed podpisaniem umowy.