POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry

Rekrutacja pracownika przez agencję HR w Katowicach. Jak przebiega ten proces?

Materiał partnera:

Zdecydowana większość katowickich przedsiębiorców zetknęła się z problemem braku rąk do pracy. Po części wynika to z bardzo niskiej stopy bezrobocia, po części z silnej konkurencji ze strony warszawskich, krakowskich czy wrocławskich firm. Tym większe znaczenie dla bezpieczeństwa biznesu ma efektywne prowadzenie rekrutacji na wolne stanowiska. Przedsiębiorcy z Katowic coraz chętniej powierzają to profesjonalnym agencjom HR, takim jak Verita HR ( https://veritahr.com/katowice/ ) - najlepiej oceniana agencja na katowickim rynku (aż 97% pozytywnych opinii klientów biznesowych). Jak przebiega proces rekrutacji prowadzonej przez zawodowców?

Pierwsza rozmowa z klientemPierwszym etapem poprzedzającym właściwą rekrutację jest spotkanie się z przedstawicielem agencji HR (w obecnych czasach można je odbyć online) i szczegółowe omówienie potrzeb przedsiębiorcy. Powinien on określić, kogo szuka, jakich kwalifikacji zawodowych oczekuje od nowego pracownika, a także doprecyzować, czy ma jakieś preferencje względem cech charakterologicznych kandydata.

Jeśli natomiast przedsiębiorcę interesuje stała współpraca z agencją i przeniesienie na nią wszystkich obowiązków związanych z prowadzeniem rekrutacji dziś i w przyszłości (taką usługę oferuje Verita HR w ramach Outsourcingu Procesów Rekrutacyjnych), wówczas klient powinien podzielić się informacjami na temat:
  • aktualnej struktury zatrudnienia w swojej firmie,
  • przewidywanego przyrostu liczby wakatów do obsadzenia,
  • rodzaju stanowisk, na które poszukuje lub będzie poszukiwać pracowników.


Te informacje pozwolą agencji opracować strategię rekrutacyjną ściśle dopasowaną do potrzeb danego klienta i specyfiki jego biznesu. Dzięki temu możliwe będzie stworzenie modelu rekrutacji, co pozwoli rozpocząć ją od ręki, gdy tylko klient zgłosi zapotrzebowanie na nowych pracowników. Tym samym znacząco zwiększą się szanse na to, że pracodawca pozyska wartościowych pracowników przed swoją konkurencją.

Wybór ścieżki rekrutacji


Wiedząc, jakie są potrzeby klienta agencja HR w Katowicach może zaproponować mu odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli zatrudnić osoby idealnie wpisujące się w profil kandydata. Nie musi to być wcale standardowa rekrutacja. W grę wchodzi także m.in.:

  • Headhunting - bardzo popularna i niezwykle skuteczna metoda pozyskiwania pracowników mających konkretne kwalifikacje, szczególnie pożądane przez pracodawcę. W ramach headhuntingu agencja dociera do potencjalnych kandydatów własnymi kanałami, a następnie składa im propozycję kontynuowania kariery w firmie swojego klienta.
  • Outsourcing - po rozmowie z klientem specjaliści HR mogą dojść do wniosku, że najkorzystniejszą opcją dla jego firmy będzie skorzystanie ze wsparcia zewnętrznego zespołu, zamiast tworzenia nowych etatów. Outsourcing IT, księgowości, doradztwa finansowego czy logistyki jest znakomitym sposobem na optymalizację kosztów zatrudnienia, przy jednoczesnym zapewnieniu sobie solidnej pomocy przy realizacji różnych projektów czy zarządzaniu czasochłonnymi procesami biznesowymi w firmie.


Rekrutacja


Zakres i forma rekrutacji są oczywiście ustalane indywidualnie z klientem. Zakładając jednak, że przedsiębiorca zdecydował się na klasyczny model, czyli publikację ogłoszeń w mediach elektronicznych i tradycyjnych, to agencja rozpoczyna pracę właśnie od przygotowania treści ogłoszenia - musi być ona bardzo atrakcyjna dla potencjalnych kandydatów, przybliżać zakres obowiązków, ale przede wszystkim podkreślać atuty zatrudnienia się w firmie klienta.

Agencja HR powinna przejąć na siebie wszystkie stałe obowiązki związane z przeprowadzeniem procesu rekrutacyjnego, czyli:
  • przyjmować aplikacje,
  • weryfikować informacje zawarte w podaniach kandydatów,
  • zaprosić wybrane osoby na rozmowy kwalifikacyjne,
  • przeprowadzić rozmowy, podczas których zawodowy rekruter ocenia kompetencje zawodowe i emocjonalne kandydata.


Po zakończeniu etapu rozmów kwalifikacyjnych zespół agencji HR analizuje wnioski i na tej podstawie selekcjonuje grupę kandydatów, którzy najlepiej wpisują się w oczekiwania klienta. Zostaną oni rekomendowani do zatrudnienia. Agencja może także pośredniczyć w negocjowaniu z nimi indywidualnych warunków.

Zakończenie rekrutacjiPracodawca oczywiście nie musi zdecydować się zatrudnić osób wskazanych przez agencję, jednak takie sytuacje zdarzają się niezwykle rzadko. Jeśli agencja rzeczywiście kierowała się w swoich wyborach profilem kandydata nakreślonym wspólnie z klientem, to z pewnością zarekomenduje mu pracowników, którzy mogą i powinni od razu objąć wolne stanowiska. Wówczas następuje rozliczenie usługi.

Rekrutacja pracownika za pośrednictwem profesjonalnej agencji HR w Katowicach jest bez wątpienia bardzo komfortowym rozwiązaniem, które niesie ze sobą liczne korzyści, przede wszystkim: przyspieszenie całego procesu, brak konieczności osobistego zaangażowania się w poszukiwanie odpowiednich pracowników, oszczędność czasu, a także wykluczenie ryzyka zatrudnienia osoby, która nie nadaje się na dane stanowisko.