Filtry

Jak zatrudniać pracowników sezonowych?

Materiał partnera:

Na wsparcie ze strony pracowników sezonowych każdego roku decydują się przedsiębiorcy z branży hotelarskiej czy turystycznej. W okresie wzmożonego zapotrzebowania dodatkowe ręce do pracy są na wagę złota. Podpowiadamy, gdzie warto szukać takich pracowników i w jaki sposób ich zatrudniać. Czy warto postawić na tradycyjną rekrutację? A może lepszym rozwiązaniem będzie outsourcing pracowników lub skorzystanie z usług agencji pracy?

Jak zatrudniać pracowników sezonowych?


Tradycyjna rekrutacja



Wielu przedsiębiorców decyduje się na poszukiwanie kandydatów przez popularne portale ogłoszeniowe. To może być dobra metoda dla właścicieli niewielkich firm, którzy rekrutują jednego lub kilku pracowników. Wystarczy zapoznać się z nadesłanymi aplikacjami, zaprosić kandydatów na rozmowę i wybrać tych, którzy najlepiej sprawdzą się na danym stanowisku.

Jednak w dużych przedsiębiorstwach proces rekrutacji nie jest łatwy. Przy zatrudnianiu wielu pracowników na różnorodne stanowiska należy liczyć się z wysokimi kosztami. Ponadto efekty masowej rekrutacji nie zawsze będą pozytywne. Zatrudniając niekompetentną osobę, trudno będzie liczyć na zadowalające efekty pracy.

Umowa o pracę na czas określony



Właściciele firm, którzy poszukują pracowników sezonowych, najczęściej proponują umowę o pracę na czas określony, która dokładnie określa najważniejsze zasady. Powinny znaleźć się w niej zapisy, które informują o wynagrodzeniu oraz terminie zakończenia stosunku pracy.

Z takiego rozwiązania chętnie korzystają ludzie młodzi, którzy dopiero rozpoczynają karierę zawodową.

Należy jednak pamiętać o kosztach związanych z organizacją zatrudnienia. Pracodawca musi opłacić niezbędne szkolenia oraz badania lekarskie. Do jego obowiązków należą również wszelkie czynności kadrowo-księgowe. Jeśli pracownik zrezygnuje z pracy, rekrutację należy powtórzyć.

Agencja pracy



Przedsiębiorcy bardzo często decydują się na skorzystanie z oferty agencji pracy. Stosunek pracy określany jest na podstawie umowy pomiędzy trzema stronami, która może być zawarta maksymalnie na rok. W kwestii formalnej osoba zatrudniona to pracownik agencji, który delegowany jest do pracy w firmie.

Outsourcing pracowniczy



Nieco podobnym rozwiązaniem jest outsourcing pracowników. W tym przypadku umowa również dotyczy trzech stron, lecz stosunek pracy jest mniej usankcjonowany prawnie. Proces ten można określić jako realizację usług przez firmę outsourcingową w zakresie wyszukiwania pracowników, przeszkolenia ich oraz załatwienia wszelkich formalności związanych z organizacją zatrudnienia. Dzięki temu pracodawca może uzyskać wsparcie pracownika sezonowego bez ponoszenia dodatkowych kosztów, z jakimi należy liczyć się przy tradycyjnej rekrutacji.

Decydując się na leasing pracowników, należy zwrócić uwagę na jakość usług. Doskonałą propozycją może być oferta firmy Conquro, która zapewni przedsiębiorcy wsparcie wykwalifikowanych pracowników sezonowych. Doświadczeni eksperci zadbają o każdy detal, aby zagwarantować elastyczność zatrudnienia oraz obniżyć koszty prowadzenia firmy.