POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry

Jak złożyć PIT 37 przez internet?

Materiał partnera:

PIT 37 to najczęściej spotykany formularz wśród polskich podatników, którzy rozliczają się z urzędem skarbowym. Jest to formularz odpowiedni dla osób pracujących w Polsce w oparciu o umowę o pracę na czas (określony lub nieokreślony), dla rencistów i emerytów, a także dla osób pracujących w oparciu o umowę zlecenie. Jest to deklaracja podatkowa dla osób, których dotyczy rozliczenie według skali podatkowej (18 lub 32%). Wszędzie tam, gdzie pracodawca lub zleceniodawca pobiera od nas zaliczki na podatek, tam będziemy musieli w konsekwencji rozliczyć się przez PIT 37 z uzyskanych przychodów.

Ze składania tej deklaracji są zwolnione osoby, które nie osiągają dochodów lub osoby, które osiągają dochody zwolnione z opodatkowania (czyli na przykład osoby, które mają mniej niż 26 lat). Co ważne, do deklaracji PIT-37 nie należy wpisywać dodatkowych dochodów, które są objęte obowiązkiem rozliczenia przez ryczałt ewidencjonowany (czyli na przykład dochodów z najmu). Dla rozliczenia ryczałtu służy formularz PIT-28.

Jak rozliczyć PIT 37 przez internet?Formularz możemy złożyć przez internet. Nie potrzebujemy w tym celu żadnego elektronicznego podpisu. Wszystko zajmuje około 5 minut. Należy zebrać wszystkie PIT-y 11, które otrzymaliśmy od pracodawców, u których pracowaliśmy w poprzednim roku podatkowym. Dane z tych formularzy należy wpisywać, zgodnie z instrukcją, w kolejne pola, które będą nam wyskakiwać w programie do obsługi PIT online. Program, na podstawie danych, które wpiszemy w rubryki przez niego wskazane, będzie podsuwał wypełniał nam formularz. Należy zawsze zweryfikować to, co znajduje się w tak automatycznie wypełnionym formularzu. Obowiązkowo też sprawdźmy, czy wprowadziliśmy prawidłowe dane identyfikacyjne. Wymagane jest podanie imienia, nazwiska, adresu zamieszkania (odpowiedniego dla poprzedniego roku podatkowego), NIP-u lub numeru PESEL, a także należy wskazać urząd skarbowy, w którym chcemy się rozliczyć. Na adres właśnie tego urzędu zostanie wysłany e-pit. Warto sięgnąć do rozmaitych tutoriali na Youtubie oraz do przewodników internetowych, które będą pomocne w zrozumieniu, co oznaczają dane, które wpisujemy do programu. Niektóre z tych materiałów prowadzą krok po kroku użytkownika programu przez poszczególne etapy wypełniania formularza. Przykładowym źródłem jest: https://www.e-pity.pl/abc_podatki/deklaracje/pit_37/.

linkhouse


Skąd wziąć program do wypełniania PIT-ów online?Program należy ściągnąć z jednej z oficjalnych stron internetowych uruchomionych przez Ministerstwo Finansów. Jest to program bezpłatny.

E-pity, podobnie jak deklaracje papierowe, musimy dokonać do końca kwietnia. Warto skorzystać z elektronicznej formy wysyłania zeznań podatkowych z troski o środowisko oraz ze względu na oszczędność czas. Brak konieczności drukowania formularzy i brak konieczności przewożenia ich do urzędu przez pocztę lub kuriera to niesamowite blokowanie marnotrawstwa energii i zasobów. Jeśli z deklaracji wynika, że fiskus musi zwrócić nam nadpłatę zaliczki na podatek dochodowy, możemy spodziewać się, że zrobi to w ciągu 45 dni od złożenia deklaracji online.

PIT 37 - wygodna forma wspólnego rozliczenia dla małżeństwKorzystając z formularza PIT 37 możemy rozliczyć się ze współmałżonkiem. Dotyczy to rodzin, w których żaden ze współmałżonków nie prowadzi działalności gospodarczej. Wspólny PIT możemy złożyć wtedy, gdy małżeństwo trwało przez cały poprzedni okres podatkowy. Jeśli do ślubu doszło w środku roku podatkowego, wówczas małżonkowie muszą rozliczać się samodzielnie. Gdy składamy wspólny PIT, odliczenia od podatków przewidziane ustawą dotyczą oddzielnie każdego z małżonków.