POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry

Sprawna i satysfakcjonująca rekrutacja pracowników

Materiał partnera:

Każdy pracodawca, który kiedykolwiek prowadził rekrutację pracowników, wie jak trudne i żmudne jest to zadanie. Poszukiwanie idealnego kandydata zabiera często wiele miesięcy, wymaga przeprowadzenia dziesiątek rozmów i załatwienia niezliczonych formalności. Jednak istnieje pewien sposób na to, aby rekrutacja pracowników nie spędzała pracodawcy snu z powiek. Rozwiązaniem jest skorzystanie z usługi leasingu pracowników, w ramach którego odpowiednia agencja przeprowadza rekrutację w imieniu pracodawcy.

Sprawna i satysfakcjonująca rekrutacja pracowników


Jak to działa?Leasing pracowniczy to w pewnym sensie wypożyczenie pracownika z agencji pracy, która jest jego faktycznym pracodawcą, wypłacającym wynagrodzenie oraz opłacającym składki społeczne. Decydując się na usługę leasingu, pracodawca zdejmuje z siebie obowiązek przeprowadzania rekrutacji pracowników, gdyż znalezienie pracownika to główne zajęcie agencji. Tym samym pracodawca oszczędza wiele czasu oraz zwiększa swoje szanse na pozyskanie wykwalifikowanego specjalisty. Przyjrzyjmy się nieco bliżej temu, jak przebiega proces rekrutacji pracowników przez agencję pracy.

Rekrutacja pracowników przez agencjęPo zgłoszeniu się do danej agencji, pracodawca, który od tej chwili jest jej klientem, umawia się na spotkanie z przedstawicielem firmy, która będzie poszukiwała dla niego pracowników. Podczas spotkania klient przedstawia swoje potrzeby, opisuje profil idealnego kandydata oraz ustala ostateczne warunki współpracy z agencją. Zdarza się również tak, iż klient zdaje sobie sprawę, że musi zatrudnić pracownika, jednak nie do końca wie, jakie powinien on spełniać wymagania .W takiej sytuacji powinien przedstawić profil działania swojej firmy oraz opisać jej potrzeby. Pracownik agencji z pewnością doradzi, czego należy szukać.

Kiedy potrzeby klienta są już znane, rozpoczyna się rekrutacja pracowników. Agencja wykorzystuje swoje kontakty, aby dotrzeć do specjalistów w danej branży. Ponadto, wykorzystywane są również tradycyjne metody poszukiwania pracowników, takie jak ogłoszenia w internecie. Często agencje dysponują także bazami pracowników, z którymi w przeszłości współpracowały. Przeszukując bazy, często udaje im się znaleźć idealnego kandydata na dane stanowisko.

Kolejnym krokiem jest przeprowadzenie rozmów z kandydatami oraz przetestowanie potencjalnych pracowników. To również zadania agencji, która po wytypowaniu odpowiednich osób przedstawia ich swojemu klientowi. Po akceptacji kandydata dochodzi do zakończenia rekrutacji pracowników i podpisania umowy pomiędzy nowym pracownikiem, a agencją. Oczywiście wysokość wynagrodzenia określana jest przez pracodawcę. Technicznie, pracownik wynagrodzenie otrzymuje od agencji, w rzeczywistości są to jednak pieniądze pracodawcy. Opłaca on wystawioną przez agencję fakturę, która zawiera kwotę wynagrodzenia oraz prowizję.

Współpraca z agencją w zakresie rekrutacji pracowników wydaje się niezwykle opłacalna dla pracodawców. Oczywiście ponoszą oni koszty związane z prowizją dla agencji, jednak oszczędzają mnóstwo czasu, który straciliby na poszukiwaniu specjalistów. Ponadto, dzięki doświadczeniu w rekrutacji oraz wielu kontaktom i profesjonalnym sposobom poszukiwania kandydatów, agencje pozyskują najlepszych fachowców na rynku.

Artykuł powstawał przy udziale agencji pracy tymczasowej www.aterima-work.pl, która pomaga pracodawcom w takich kwestiach, jak: poszukiwanie pracowników, rekrutacja i obsługa pracowników.