Filtry

Od czego zacząć poszukiwanie pracy?

Materiał partnera:

Poszukiwanie pracy stanowi wyzwanie dla wielu osób. W końcu nie jest to czynność, którą wykonujemy często. Sporadyczna sytuacja poszukiwania pracy, w jakiej się znajdujemy, sprawia, że często popełniamy błędy już na samym wstępie. Po prostu błędnie zabieramy się do całego procesu. Sprawdź, od czego najlepiej zacząć poszukiwanie pracy.

Od czego zacząć poszukiwanie pracy?


Jak skutecznie poszukiwać pracy? Od czego zacząć? Jak nie popełnić błędu, nie tracić czasu i sprawić, by wyszukiwanie odpowiedniej lub wymarzonej pracy stało się efektywne? Takie pytania często pojawiają się w momencie, gdy jesteśmy zmuszeni jak najszybciej znaleźć pracę. Idealnym rozwiązaniem byłaby sytuacja, w której już mamy stabilne zatrudnienie, ale szukamy czegoś innego, pragniemy zmian. Wtedy bez pośpiechu możemy rozpocząć poszukiwania. Ważne by działać metodycznie nawet w sytuacji, gdy mamy przysłowiowy nóż na gardle. Od czego zacząć?

Szukaj pracy poprzez znajomych



Możemy rozpocząć poszukiwania pracy od najbliższego kręgu znajomych. Mniej więcej wiemy, gdzie pracują nasi przyjaciele i możemy ocenić, czy taka sama praca byłaby dla nas atrakcyjna. Nic nie działa skuteczniej jak odpowiednia rekomendacja od zaufanego pracownika. Być może właśnie w miejscach pracy twoich znajomych pojawiły się wolne wakaty? Warto więc zapytać znajomych, czy nie słyszeli o firmie poszukujących nowych pracowników. W takiej metodzie często negatywną rolę odgrywa nasz wstyd przed przyznaniem się, że straciliśmy pracę, poszukujemy pracy, jesteśmy bezrobotni lub tkwimy w niezadowalającej sytuacji, pracując w danej firmie. Takie stawianie sprawy jest destrukcyjne - rynek pracy, ciągłe zmiany wpisane są w nasze życie i nie powinny stanowić powodu do wstydu.

Portale z ofertami pracy



Kolejnym, skutecznym pomysłem, od którego można zacząć poszukiwanie zatrudnienia, będą profesjonalne serwisy zamieszczające oferty pracy. Jako przykład może posłużyć www.aplikuj.pl, w którym kandydat ubiegający się o pracę znajdzie tysiące ofert z wielu miast Polski. Jakie są zalety serwisów z ogłoszeniami o pracę? Przede wszystkim aktualność ofert, przejrzyste interfejsy i wygoda zarówno w przeglądaniu ofert, jak i wysyłaniu aplikacji. Zakładając konto pracownika w wymienionym serwisie, w łatwy sposób będziemy mogli kontrolować proces poszukiwania pracy. Zobaczymy oferty, na które już złożyliśmy CV, oferty obserwowane, a także kolejne etapy rozpatrywania naszej kandydatury. Możliwość sortowania ofert według miast, regionów oraz wybranych branż, zdecydowanie ułatwi nam poszukiwanie nowej pracy.

LinkedIn - szukaj kontaktów i pracy



Kolejnym pomysłem na poszukiwanie pracy jest założenie konta w serwisie LinkedIn lub odświeżenie i uzupełnienie informacji profilowych. Platforma społecznościowa do zarządzania tożsamością zawodową to świetne miejsce na znalezienie nowej pracy. W ustawieniach konta możemy zaznaczyć opcję, że jesteśmy otwarci na propozycje pracy lub poszukujemy pracy. Na LinkedIn działa sporo pracowników HR poszukujących najlepszych kandydatów. Jeśli poświęcisz trochę czasu na przebudowę swojego profilu, na pewno zwiększysz szansę na zatrudnienie. Oprócz tego w serwisie pojawiają się różnego rodzaju artykuły związane z pracą, biznesem, takie jak np. publikacja "Zawody podwyższonego ryzyka - praca dla odważnych”. Jeśli poszukujesz pracy i jesteś zainteresowany tematyką rynku zatrudnienia, LinkedIn okaże się dobrym pomysłem.