POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry

Laptop duży czy mały?

Materiał partnera:

Wybór odpowiedniego komputera to wypadkowa co najmniej kilku czynników. Powinniśmy wziąć pod uwagę przede wszystkim planowane przeznaczenie laptopa, częstotliwość korzystania z niego, a także charakter wykonywanej pracy. Rynek oferuje wiele rozwiązań, które pozwalają na wybór komputera do każdego rodzaju aktywności. Laptop to nie tylko narzędzie pracy. Dzięki zwiększonym możliwościom technicznym tych urządzeń, wzbogaceniu ich o nowoczesne i wydajne podzespoły, stały się pożądanym przedmiotem przez graczy, projektantów i inne osoby, które oczekują przede wszystkim wysokiej sprawności sprzętu i możliwości uruchomienia na nim nawet skomplikowanych aplikacji.

Narzędzie do zadań specjalnychDecydując się na rozmiar matrycy, musimy przede wszystkim określić przeznaczenie komputera. Jeśli chcemy, aby służył nam jako wygodne narzędzie do pracy, którą wykonujemy najczęściej w terenie, sprawdzi się zapewne model nieco mniejszy. Jeśli natomiast będzie wykorzystywany w pracy stacjonarnej, lepiej - wykorzystując pożyczki pozabankowe - zainwestować w modele większe, o przekątnej ekranu co najmniej 15 cali.

Mniejsze wersje są idealnym rozwiązaniem dla osób ceniących ponad wszystko mobilność. Laptop o przekątnej 10 czy 11 cali, przypominający nieco tablet, jest urządzeniem lekkim, które bez problemu zmieści się w torebce, podręcznym bagażu czy zwykłym plecaku. Minusem tego rozwiązania jest zapewne ograniczenia pola roboczego, co w niektórych przypadkach ma niebagatelne znaczenie i wpływa znacząco na komfort pracy.

Gry i zabawyKupując laptop z przeznaczeniem do gier i zabaw, warto wziąć pod uwagę modele większe. Bardzo dobrym rozwiązaniem są komputery przenośne o wielkości matrycy 17 cali. Pozwala ona na wygodne korzystanie z gier i aplikacji rozrywkowych. Należy dodać, iż tego rodzaju sprzęt sprawdzi się również jako przenośne mini kino, które możemy ze sobą zabrać choćby na wakacje.

W przypadku wykorzystywania laptopa do gier najlepiej decydować się na modele typowo gamingowe. Charakteryzują się odpowiednim rozmiarem matrycy, ale przede wszystkim wyposażeniem w wysokowydajne podzespoły. Pożyczki pozabankowe są dobrym rozwiązaniem, pozwalającym na zakup komputera droższego, odpowiedniej wielkości i wysokiej klasy.

Coś dla grafikówJak wspomnieliśmy powyżej, laptopy o odpowiednich parametrach, nadają się dziś do tworzenia wysokiej jakości grafiki. Do niedawna zadania te realizowane były jedynie na komputerach stacjonarnych, które oferowały lepszą wydajność oraz niemal nieograniczony rozmiar ekranu. Technologia poszła znacznie do przodu, pozwalając na wykorzystanie laptopa w pracy ze specjalistycznymi aplikacjami graficznymi.

W tym przypadku niebagatelne znaczenie ma nie tylko wewnętrzne wyposażenie laptopa, ale także jego matryca. Im większa, tym lepiej. Musi zapewniać odpowiedni komfort pracy oraz odwzorowanie detali i kolorów. Nie warto oszczędzać na komputerach przeznaczonych do tego rodzaju zadań. Pożyczki pozabankowe sfinansują zakup dobrej jakości laptopa, który sprawdzi się w mobilnej pracy grafika komputerowego.

Wybór laptopa powinien być poprzedzony analizą przyszłego przeznaczenia komputera. Niewielkie notebooki nie będą wygodne dla osób, które traktują je jako narzędzie codziennej pracy. Warto w takiej sytuacji zainwestować w odpowiedniej wielkości matrycę, znacznie poprawiającą ergonomię i komfort pracy. Mniejsze modele dedykowane są osobom, które stawiają przede wszystkim na mobilność i niewielką wagę.