Filtry

Czy opiekunka osób starszych w Niemczech musi znać język?

Materiał partnera:

Myślisz nad wyjazdem do Niemiec, aby podjąć pracę opiekunki osób starszych, ale nie znasz języka? Zastanawiasz się, czy masz szansę dostać ciekawą ofertę pracy i czy w ogóle wyjazd do pracy w charakterze opiekunki bez języka w ogóle ma sens? W niniejszym artykule starannie omawiamy tę kwestię i podpowiadamy, w jaki sposób możesz nauczyć się podstaw języka niemieckiego lub rozwinąć swoje umiejętności.

Źródło: unsplash.com


Czy znajomość języka to wymóg?


Wymagania dla opiekunek co do znajomości języka zawsze określane są przez osobę starszą oraz jej rodzinę, która szuka opiekunki dla swojego seniora. Dlatego na początku musisz wiedzieć, że na rynku pracy znajdziesz oferty, które będą zawsze zindywidualizowane. Oczywiście w większości przypadków wymagana będzie dobra znajomość języka niemieckiego, jednakże praca w Niemczech bez języka też jest możliwa. Kiedy?

W przypadku ofert pracy na zastępstwo za stałą opiekunkę, która dostaje wolne. Wówczas osoby starsze i ich rodziny mogą być bardziej skłonne do zatrudnienia osoby nieznającej języka, jako że wyjazd na zastępstwo to bardzo często praca w Niemczech od zaraz (np. z powodu choroby stałej opiekunki lub konieczności powrotu do kraju w pilnych sprawach), a także na krótki okres (zwykle od kilku dni do dwóch tygodni).

W razie kiedy osoba starsza jest w miarę samodzielna i wiele rzeczy wciąż potrafi zrobić lub załatwić bez pomocy.

Przy opiece nad osobami, które nie są zbytnio towarzyskie i nie oczekują dotrzymywania towarzystwa czy popołudniowych rozmów.

Dlaczego znajomość języka jest bardzo pomocna



Nawet jeśli znajdziesz ofertę pracy dla opiekunki bez języka i zdecydujesz się ją przyjąć, bardzo szybko zauważysz, że posiadanie umiejętności porozumiewania się po niemiecku znacznie bardziej ułatwiłoby Ci pracę i podniosło komfort przebywania w obcym kraju. Dlaczego?
  • Umiejętność posługiwania się językiem niemieckim pozwoli Ci lepiej zrozumieć potrzeby podopiecznego, dzięki czemu otoczysz go skuteczniejsza opieką.
  • Łatwiej będzie Ci nawiązać z podopiecznym i jego rodziną dobrą relację, dzięki czemu zdobędziesz ich zaufanie i sympatię.
  • Sprawniej wezwiesz pomoc, kiedy Twój podopieczny będzie jej potrzebował, np. wezwiesz karetkę pogotowia czy umówisz go na wizytę u lekarza.
  • Łatwiej będzie Ci wypełniać codzienne obowiązki, takie jak zakupy czy realizowanie recept w aptece.
  • Bardziej komfortowo spędzisz wolny czas, np. korzystając z miejscowych atrakcji czy nawiązując znajomości.


Gdzie nauczyć się języka niemieckiego dla opiekunek?



Jeśli nie znasz języka niemieckiego lub znasz jego podstawy i chcesz doszlifować swoje umiejętności, najlepiej będzie skorzystać z kursów, które oferują agencje zatrudniające opiekunki dla osób starszych w Niemczech. Jest to tylko jeden z argumentów przemawiającym za podjęciem legalnej pracy u naszego zachodniego sąsiada.