Filtry

Wyjazd do Holandii — co ze sobą zabrać?

Materiał partnera:

Pierwszy wyjazd do pracy zagranicznej potrafi być stresujący. Nie potrafimy odpowiednio przewidzieć, co i w jakich ilościach będzie nam potrzebne. Są jednak rzeczy, które bezwzględnie do pracy za granicą zabrać trzeba. Przedstawimy Ci wszystko, abyś mógł spokojnie przygotować się na ten rozdział twojego życia.

Co zabrać ze sobą do Holandii? Podstawowe rzeczyOczywistym jest, że telefon i dokumenty to rzeczy podstawowe. Ważne są również pieniądze, w tym przypadku euro. Należy się również upewnić, że twój telefon nie posiada blokady SIM-lock, abyś nie miał problemu z włożeniem karty dowolnego zagranicznego operatora. Warto też zapisać sobie numery telefonów do polskich instytucji w Holandii na przykład do Ambasady RP. Może się zdarzyć, że takie informacje będą nam potrzebne. Przed wyjazdem należy wyrobić swój Soffinummer, czyli numer umożliwiający identyfikację podatkową.

Szukasz pewnego i bezpiecznego zatrudnienia? Sprawdź ofertę Holland Contracting.

Rzeczy mniej oczywisteZ rzeczy mniej oczywistych, warto jest przygotować sobie listę z rzeczami, które chcielibyśmy w Holandii zobaczyć. Czas wolny po pracy możemy spożytkować na poznanie kultury bądź zobaczenie czegoś niecodziennego. Z bardziej przydatnych jednak, przed wyjazdem należy udać się do wojewódzkiego oddziału NFZ i wyrobić sobie Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). Dzięki temu uzyskamy dostęp do refundowanej opieki zdrowotnej oraz leków na receptę. Ważne jest również, aby wyrobić numer BSN (Burgerservicenummer), ale tylko w przypadku, kiedy będziemy pracować w Holandii dłużej niż 4 miesiące. Jest to numer identyfikacji socjalno-fiskalnej nadawany wszystkim obywatelom Holandii oraz właśnie cudzoziemcom przebywającym na terenie państwa dłużej niż 4 miesiące.


Czego NIE warto zabierać?Z rzeczy niepotrzebnych: nie zabierajmy ze sobą drogocennych przedmiotów ani drogiego sprzętu elektronicznego. Pamiętajmy, że za rzeczy te odpowiadasz Ty sam, więc jeśli już zdecydujesz się na zabranie czegoś cennego, to pamiętaj, aby dobrze to zabezpieczyć. Pieniądze są niezbędne, ale należy pamiętać, aby nie zabierać ich zbyt dużo. Koniec końców, jedziemy do pracy, aby pieniądze zarobić, a nie przesadnie wydawać.

PodsumowaniePodsumujmy więc wszystko czego potrzebujemy: telefon, dokumenty takie jak dowód osobisty, paszport, prawo jazdy jeśli takowe posiadamy, pieniądze w rozsądnej ilości, Soffinummer bądź BSN w zależności od długości pobytu za granicą, kartę EKUZ oraz możliwie parę numerów do polskich instytucji w Holandii takich jak Ambasada. Mamy nadzieję, że ten krótki artykuł rozwiał twoje wątpliwości i pomógł Ci w odpowiednim przygotowaniu się na pracę w Holandii.