Filtry

Agencja opiekunek osób starszych - warunki pracy w Niemczech

Materiał partnera:

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech staje się coraz popularniejszą formą zarobku za granicą. Wraz ze starzeniem się europejskiego społeczeństwa ciągle narasta potrzeba opieki nad seniorami, dlatego też zapotrzebowanie na opiekunki i opiekunów seniorów stale wzrasta. Warto jednak wiedzieć, że pomimo atrakcyjnych warunków finansowych oraz zakwaterowania, taka praca jest naprawdę wymagająca, a kandydatka lub kandydat na to stanowisko powinien posiadać zestaw pewnych cech charakteru. Dowiedz się więcej o szczegółach pracy oferowanych przez agencje osób starszych w Niemczech.

Agencja opiekunek osób starszych - warunki pracy w Niemczech


Opiekunka osób starszych w Niemczech - specyfika pracyPraca jako opiekunka osób starszych w Niemczech jest naprawdę wymagająca. Podczas opieki nad seniorem należy poświęcić się w 100% wykonywanym zadaniom z pełną świadomością oraz zaangażowaniem. Czasem zdarza się, że osoba starsza, która staje się naszym podopiecznym, posiada pewne szczególne obszary, w których potrzebuje większego wsparcia - psychicznego lub fizycznego, z czym należy się liczyć.

Opieka nad seniorem nie jest pracą etatową ze ściśle określonym grafikiem godzinowym. To praca, która jest swoistym dzieleniem się życiem z naszym podopiecznym. Ze względu na to, opiekunka osób starszych w Niemczech współdzieli dom lub mieszkanie z osobą, którą się opiekuje. Senior z reguły posiada pewien stały cykl dnia, któremu opiekunka lub opiekun powinien towarzyszyć. Są to posiłki o określonych porach, nawyki związane z aktywnościami, jak spacer czy ćwiczenia, ale też prozaiczne czynności, jak na przykład oglądanie ulubionego serialu w trakcie jego emisji i wiele innych. Podczas całego dnia opiekunka musi zwracać więc uwagę na podopiecznego, co jednak nie oznacza, że nie ma prawa do przerwy, a także wypoczynku, szczególnie w trakcie nocy lub podczas dziennych przerw, choćby w trakcie oglądania wspomnianych seriali. Wszystkie kwestie prawne oraz benefity w postaci urlopu są uregulowane w umowie, dlatego też zawsze warto odbywać tę działalność legalnie, a takie zatrudnienie zapewnia na przykład Arkadia Care - agencja opiekunek osób starszych w Niemczech.

Opiekunka osób starszych w Niemczech - przykładowy harmonogram dniaWiedząc już, że praca jako opiekunka seniorów w Niemczech jest pracą „ponadetatową”, warto nieco bliżej przyjrzeć się przykładowemu planowi dnia, do którego opiekunka musi się przystosować.

Opiekunka osób starszych powinna budzić się nieco wcześniej niż senior, aby pomóc mu/jej we wstawaniu, porannej toalecie oraz przygotowaniu na resztę dnia, na przykład poprzez pomoc w ubraniu się. Następnie należy przygotować śniadanie, które tak, jak w przypadku pozostałych posiłków należy skonsultować z podopiecznym - czasem zdarza się, że senior ma ochotę na coś szczególnego, a posiłki-niespodzianki mogą nie zawsze trafić w gusta. W kolejnych godzinach warto potowarzyszyć seniorowi i w miarę mobilności zorganizować na przykład sesję łagodnych ćwiczeń lub pójść razem na spacer. Naturalną rzeczą jest przygotowanie obiadu, a później kolacji, zaś w międzyczasie warto poświęcić uwagę seniorowi. Tu sprawdza się na przykład rozmowa, wspólne rozwiązywanie krzyżówek lub gry planszowe, towarzyszenie w rozwijaniu pasji (na przykład malowanie lub szydełkowanie) albo wspólna nauka języka. Warto jednak wiedzieć, że senior także może potrzebować chwil samotności, aby poczytać książkę lub po prostu posiedzieć samemu, co też trzeba uszanować, aby nie przekraczać zbytnio granic strefy komfortu. Wieczorem trzeba pomóc podopiecznemu w toalecie oraz przygotowaniu się do snu.

Po ułożeniu osoby starszej do łóżka nadchodzi czas wypoczynku dla opiekunki. Oczywiście noc zarezerwowana jest na odpoczynek, podobnie jak przerwy w trakcie dnia, podczas których senior samodzielnie spędza czas, a opiekunka nie ma obaw, że mogłoby się wydarzyć coś niedobrego. Noc jest bardzo cennym czasem, dobrze jednak wiedzieć, że niekiedy również w nocy potrzebna jest pomoc, na przykład w zaprowadzeniu seniora do toalety lub podaniu szklanki z wodą. Warto wiedzieć, że niekiedy może dojść do szczególnych niebezpiecznych wypadków - są to natomiast sytuacje, które nie zdarzają się zbyt często.

Ile godzin w tygodniu pracuje opiekunka seniorów w Niemczech?Niełatwo określić godzinowy charakter pracy opiekunki seniorów w Niemczech. Wszystko tak naprawdę zależy od charakteru i potrzeb osoby, która staje się naszym podopiecznym. Niektórzy lubią po prostu pobyć samemu, stąd naturalne przerwy w codziennych obowiązkach opiekunki, inni zaś wolą towarzystwo i czują się wtedy bezpieczniej. Należy pamiętać natomiast, że przy legalnym kontrakcie opiekunce przysługuje pełne prawo do urlopów wypoczynkowych, które można wykorzystać na wycieczkę lub powrót do domu rodzinnego.

Polecane agencje pracy dla opiekunek osób starszych w NiemczechWspółpraca z agencją opiekunek osób starszych w Niemczech gwarantuje w pełni legalne i bezpieczne zatrudnienie, a w trakcie trwania kontraktu opiekę konsultantów. Jedną z polecanych agencji osób starszych w Niemczech jest agencja Arkadia Care, której specjaliści i kadra zadbają o jak najlepsze warunki pracy oraz pomoc w rozwiązywaniu wszelkich problemów i wątpliwości, z jakimi można się spotkać w trakcie odbywania obowiązków zagranicą.