Menu

Pracowałeś w Niemczech? Sprawdź, czy należy Ci się zwrot podatku

Materiał partnera:

Zwrot nadpłaconego podatku z Niemiec to często duży zastrzyk finansowy. Warto zatem sprawdzić, czy należy nam się taki zwrot, jeśli pracowaliśmy w Niemczech legalnie.

Pracowałeś w Niemczech?


Niemiecki system podatkowy pozwala rozliczać się z podatków do 4 lat wstecz. Dzięki temu w 2019 roku można odzyskać podatek zapłacony nawet w 2015 roku i to nie tylko wtedy, gdy pracowało się u naszych zachodnich sąsiadów przez cały rok. Warto zatem sprawdzić, czy nie należy nam się zwrot.

Zwrot podatku z Niemiec - ile można odzyskać pieniędzy?



- Wysokość zwrotu podatku zależy tak naprawdę o indywidualnej sytuacji podatkowej danej osoby. Wpływa na to przede wszystkim wysokość zaliczek wpłaconych przez pracodawcę do Urzędu Skarbowego i wysokość zarobków osiąganych nie tylko w Niemczech, ale również w innych krajach w danym roku podatkowym. Maksymalny zwrot podatku jest obliczany po zsumowaniu kwoty Lohnsteuer, Solidaritätszuschlag i Kirchensteuer z karty podatkowej - wyjaśnia ekspert firmy Euro-Tax.pl Zwrot Podatku S.A.

- Z naszego doświadczenia wynika, że taki zwrot wynosi średnio 3 364 zł, a zdecydowanej większości Polaków, którzy pracują w Niemczech, zwrot przysługuje. Na pieniądze czeka się najczęściej około 3 miesiące. Zależy to tak naprawdę od Urzędu Skarbowego, ponieważ w Niemczech nie ma żadnych oficjalnych terminów, których fiskus musi przestrzegać w przypadku zwrotu nadpłaty podatku - podkreśla przedstawiciel Euro-Tax.pl.

Jak zwiększyć kwotę zwrotu podatku?



Wysokość kwoty, która zostanie zwrócona z tytułu nadpłaconego podatku, może zostać zwiększona dzięki różnym ulgom i odliczeniom. Należy jednak zwrócić uwagę na istotną kwestię. W Niemczech funkcjonują dwa typy rozliczeń podatkowych: ograniczony i nieograniczony. Ten pierwszy dotyczy osób, które pracowały u naszych zachodnich sąsiadów krócej niż 183 dni w danym roku podatkowym. W takim przypadku nie można zastosować ulg i rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Takie możliwości pojawiają się przy nieograniczonym rozliczeniu podatkowym, gdy pracowało się w Niemczech dłużej niż 183 dni w roku podatkowym.

Zobowiązanie podatkowe zmniejsza przede wszystkim kwota wolna od podatku, która zmienia się co roku. W 2018 roku wynosiła 9 000 euro przy rozliczeniu indywidualnym i 18 000 euro przy rozliczeniu z małżonkiem. Jeśli ktoś nie przekroczył tych kwot, odzyska podatek w całości.

Co można jeszcze odliczyć? Jeśli jeden małżonek pracuje w Niemczech, a drugi przebywa w Polsce, wtedy zwykle można odliczyć koszt prowadzenia podwójnego gospodarstwa (np. koszt wynajmu kwatery w Niemczech). W koszty można wrzucić także wydatki związane z dojazdem do pracy, gdy dystans ten wynosi co najmniej 15 km - za każdy kilometr przysługuje zwrot 30 centów. Podatek mogą także zmniejszyć wydatki poniesione na dokształcanie, odzież roboczą, narzędzia używane w pracy czy podróże służbowe. Do kosztów można zaliczyć również wydatki poniesione na leczenie i dodatkowe ubezpieczenie.

Kiedy trzeba złożyć deklarację?



W 2019 roku weszły istotne zmiany w prawie podatkowym w Niemczech, które dotyczą między innymi terminów składania deklaracji podatkowych. Osoby, które rozliczają się za 2018 rok, mają na to czas do 31 lipca, natomiast w przypadku rozliczenia za lata wcześniejsze (2015-2017 rok) termin jest nieco krótszy i mija 31 maja. Warto jednak wiedzieć, że w przypadku, gdy rozliczenie podatku dokonywane jest z pomocą doradcy podatkowego (Steuerberater), wtedy ostateczny termin złożenia deklaracji za 2018 rok mija 29 lutego 2020 roku.

Jakie dokumenty trzeba przygotować?



Rozliczenie się z niemieckim fiskusem wymaga zgromadzenia odpowiednich dokumentów. Podstawowym jest karta podatkowa (Lohnsteuerbescheinigung), która jest wydawana przez pracodawcę po zakończeniu roku podatkowego. Od 2013 roku stosowana jest elektroniczna karta podatkowa, którą można przejrzeć po zalogowaniu się do niemieckiego portalu podatkowego. Rozliczenia można dokonać także na podstawie ostatniego odcinka z wypłaty (Lohn und gehalt Abrechnung). Do tego potrzebna będzie jeszcze kopia dowodu osobistego lub paszportu, potwierdzenie numeru rachunku bankowego (tam zostaną przelane pieniądze ze zwrotu), zaświadczenie UE/EOG z polskiego Urzędu Skarbowego oraz wszystkie rachunki, faktury i dokumenty potwierdzające koszty poniesione z tytułu wykonywania pracy (niemiecki fiskus sprawdza je bardzo skrupulatnie).

Rozliczenie samodzielne czy z doradcą podatkowym?



Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rozliczyć się z niemieckim fiskusem samodzielnie. Najłatwiej to zrobić przez Internet, korzystając z portalu ELSTER. Wymaga to jednak znajomości języka niemieckiego, ponieważ portal jest dostępny tylko po niemiecku (nie ma wersji angielskiej). Należy zarejestrować się tam i uzyskać podpis elektroniczny, a potem wypełnić deklarację online.

Niestety, formularz jest dość zawiły. Nic dziwnego, że wielu Niemców korzysta przy rocznym rozliczeniu z pomocy doradcy podatkowego. W Polsce również można znaleźć wiele firm, które specjalizują się w odzyskiwaniu podatku z Niemiec. Zanim jednak wybierze się jedną z nich, warto sprawdzić, czy ten doradca ma uprawnienia Steuerberatera, czyli certyfikat niemieckiej Izby Podatkowej. Oto kilka z nich:



Każdy, kto pracował w Niemczech legalnie, powinien sprawdzić, czy przysługuje mu zwrot nadpłaconego podatku. W większości przypadków tak właśnie będzie. Warto pamiętać, że taki zwrot oznacza odzyskanie kilkuset euro, a czasami nawet więcej.