Filtry

Mówimy o przeszłości - co warto wiedzieć o czasach Past Simple i Present Perfect

Materiał partnera:

Past Simple i Present Perfect to podstawa w mówieniu o przeszłości po angielsku. Znajomość tych dwóch czasów jest kluczowa do tego, by komunikować się w języku angielskim w pracy, na wyjeździe czy w rozmowach z obcokrajowcami. Past Simple i Present Perfect nie powinny nastręczać trudności pod warunkiem, że do nauki podejdziesz metodycznie. Odkryj tajniki czasu Past Simple i Present Perfect oraz rozwiń swoje umiejętności językowe.

nauka angielskiego5


Past Simple i Present Perfect:  • Poznaj bliżej najczęściej stosowane czasy przeszłe
  • Odkryj czas Past Simple
  • Zapoznaj się z czasem Present Perfect


Najczęściej stosowane czasy przeszłe w języku angielskimNajczęściej stosowanymi czasami przeszłymi jest Past Simple i Present Perfect. Poznasz je bliżej, odwiedzając stronę: https://szybkanauka.pro/past-simple-present-perfect/. Dzięki ciekawym treningom czasy staną się dla Ciebie prostsze i nauczysz się posługiwać nimi w praktyce.

Jak zatem ćwiczyć czasy, by używanie ich w stało się łatwe i proste? Sprawdź, Metodę Aktywnego Mówienia na Szybka Nauka Pro. To rewolucyjny sposób na uczenie się języka angielskiego. Metoda Aktywnego Mówienia odchodzi od zakuwania listy słówek, nużących ćwiczeń gramatycznych oraz stresu. Naukę przeprowadzisz w zaciszu własnego domu bez stresu i presji.

Na czym polega Metoda Aktywnego Mówienia opracowana przez Szybka Nauka Pro? To sposób na uczenie się języka w nowoczesny sposób. W trakcie kursu poznasz 6 najważniejszych angielskich czasów, w tym wspomniane Present Perfect oraz Past Simple, 1000 najważniejszych słów, w tym czasowniki nieregularne w Past Simple i Present Perfect. Przede wszystkim będziesz jednak ćwiczyć mówienie i słuchanie, co pozwoli Ci na swobodną komunikację w pracy, na wyjeździe czy w życiu codziennym za granicą.

Charakterystyka Past SimplePast Simple to czas używany wtedy, gdy chcesz opowiedzieć o sytuacjach z przeszłości, które już się zakończyły. Pomoże Ci to do opisu wczorajszego wieczoru, zeszłych wakacji czy innego przeszłego wydarzenia. Twierdzenia w Past Simple są łatwe do zbudowania. Wystarczy użyć osoby, dodać do niej odpowiedni czasownik oraz resztę zdania. Istotny jest czasownik oraz jego stosowna forma, która zależy od tego, czy czasownik jest regularny, czy nieregularny. Jeśli regularny, to wystarczy dodać do niego końcówkę „ed” i w ten sposób zyska on formę przeszłą. Jeśli nieregularną, wtedy należy się jej nauczyć. Dzięki Metodzie Aktywnego Mówienia nauka przebiegnie naturalnie i bezstresowo, a czasowniki nieregularne poznasz w kontekstach.

Przeczenia w Past Simple również nie są trudne - wystarczy użyć „did not” między osobą a czasownikiem. Co ważne, operator did „kasuje” drugą formę czasownika i pozostaje on w formie teraźniejszej, np. „I did not eat anything” („niczego nie jadłam/jadłem”). Podobnie w pytaniach, operator „did” podstawiony na pierwszym miejscu również kasuje formę przeszłą czasownika - „Did you eat anything?” („czy coś jadłeś/jadłaś?”).

Jak tworzyć czas Present Perfect?Present Perfect to jeden z kluczowych czasów w języku angielski, pozwalający na płynną komunikację. Czas Present Perfect pozwala na mówienie o wydarzeniach z przeszłości bez dokładnego określania terminu. Ważne jest to, że zdarzenie z przeszłości ma wpływ na to, co dzieje się teraz. Czas ten używany jest także w sytuacjach, gdy mowa o czynności rozpoczętej kiedyś i trwającej do dziś. Przykładem może być zdanie „I have never been there!” (Nigdy tu nie byłem/byłam wcześniej!) wypowiedziane w nowoodkrytym miejscu. Nigdy wcześniej nie zdarzyło Ci się odwiedzić tej lokalizacji aż dotąd.

Jak tworzyć zdania w czasie Present Perfect? Nie jest to wcale skomplikowane. Zdanie w tym czasie składa się z osoby, operatora have, czynności w trzeciej formie oraz reszty wypowiedzi. Trzecia forma czasownika może mieć formę regularną - wtedy dodaje się do niej końcówkę „ed” (np. „watched”). Są też czasowniki nieregularne, których należy się po prostu nauczyć. Warto pamiętać również o tym, że w trzeciej osobie liczby pojedynczej operator „have” zamienia się na „has”. Także budowa przeczeń w czasie Present Perfect nie powinna nastręczać trudności. Po „have” wystarczy dodać „not”. W języku potocznym można skrócić tę formę jako „haven’t”. Budowa pytań jest natomiast równie prosta. Wystarczy zamienić miejscami osobę i operator have, czyli np. „Have you read this book?”.

Czasy Past Simple i Present Perfect pomogą Ci komunikować się lepiej po angielsku. Wypróbuj praktycznych ćwiczeń i wnieś wyżej swój poziom językowy.