Filtry

Jak poradzić sobie z przebitą oponą na autostradzie?

Materiał partnera:

Czy można zmienić koło na autostradzie? Tak - do tego właśnie służy pas awaryjny. Trzeba jednak wiedzieć, że ryzyko wystąpienia wypadku podczas zmiany nigdy nie spada do zera. Prawo wymaga od kierowców zastosowania określonych środków bezpieczeństwa. Pęknięcie opony potrafi wprowadzić spore zamieszanie, szczególnie jeśli samochód rozpędzony jest do znacznej prędkości. W wielu przypadkach można poradzić sobie na własną rękę, ale co jeśli to akurat w tym konkretnym przykładzie nie jest możliwe? Nie trzeba panikować, pomoc drogowa zawsze służy pomocą. W tym wpisie dowiesz się, jak zachować się właściwie podczas wymiany koła na autostradzie.

pomoc drogowa


Czy można zmienić koło na autostradzie? Jak to zrobić?



Na autostradach i „ekspresówkach” prędkość pojazdów jest na tyle znaczna, że te drogi szybkiego ruchu wyposażone są w dodatkowe pasy awaryjne. To na nich właśnie należy się zatrzymać, aby wykonać proste naprawy. Wymiana koła należy do takich czynności. Trzeba pamiętać o jednym - jakikolwiek naprawy na pasie awaryjnym są dozwolone tylko wtedy, gdy kierowca zastosuje odpowiednie środki bezpieczeństwa. Przebita opona to jedna z najczęstszych usterek, tak więc warto być świadomym, jak zachować się podczas zlokalizowania problemu z kołem. Przede wszystkim kierowca musi się zatrzymać. Jeszcze przed zatrzymaniem pojazdu można zasygnalizować innym członkom ruchu drogowego problem, włączając światła awaryjne. W przypadku autostrady lub drogi ekspresowej po zatrzymaniu się na pasie awaryjnym najlepiej jest wyjść od strony barierek. Obowiązkiem kierowcy jest postawienie trójkąta ostrzegawczego. Na autostradzie i drodze ekspresowej powinien znaleźć się w odległości co najmniej 100 metrów za pojazdem. Dopiero po wykonaniu tych podstawowych kroków można przystąpić do szybkiej wymiany uszkodzonego koła.

Co zrobić, jeśli wymiana koła na autostradzie nie jest możliwa lub trwa za długo?



Jeśli wymiana koła na autostradzie zajmuje za dużo czasu (wykracza poza kilka minut), to konieczne jest wezwanie specjalnych służb, czyli w tym przypadku obsługi autostrady. To bezpłatne rozwiązanie, a jego celem jest głównie lepsze oznakowanie potencjalnie niebezpiecznej sytuacji na poboczu dla innych uczestników ruchu. Ale co zrobić, jeśli nie posiadamy w bagażniku koła dojazdowego? W takim wypadku nie pozostaje nic innego, jak wezwanie pomocy drogowej. Jak wyznaczyć lokalizację pojazdu? Wzdłuż dróg stawiane są słupki informacyjne, na których znajdują się liczby sygnalizujące odległości od początku danego odcinka trasy. Jeśli szukasz ekspresowej i profesjonalnej pomocy drogowej, to koniecznie odwiedź stronę https://pomocdrogowa-wroclaw.eu/. Firma Pomoc Drogowa Wrocław oferuje całodobowe usługi na terenie całej Polski i Europy. Jak zachować się podczas oczekiwania na przyjazd pomocy drogowej na autostradę? Dobrze jest udać się za barierki ochronne. To konieczne, ponieważ autostrada to miejsce wzmożonego ryzyka. Niezwykle łatwo o drobne błędy innych uczestników ruchu, szczególnie gdy nie zauważą trójkąta ostrzegawczego. Pamiętaj o wszystkich środkach bezpieczeństwa, aby zminimalizować ryzyko.