Filtry

Praca dla kierowników - jak agencja rekrutacyjna dobiera pracowników na kluczowe stanowiska w organizacji?

Materiał partnera:

Obsadzenie najważniejszych stanowisk w firmie to jedno z największych wyzwań, przed jakimi stają specjaliści ds. HR. Od osób, które mają zarządzać zespołem, oczekuje się bowiem nie tylko określonych kompetencji twardych, ale także szeregu umiejętności miękkich. Na czym polegają metody poszukiwania kandydatów na kierownicze stanowiska i czym się różnią od tradycyjnych? Podpowiadamy!

Praca dla kierowników - jak agencja rekrutacyjna dobiera pracowników na kluczowe stanowiska w organizacji?


Dlaczego rekrutacja na stanowiska kierownicze powinna różnić się od tradycyjnej?Tradycyjna rekrutacja jest najczęściej dwuetapowa. Po selekcji dokumentów następuje rozmowa kwalifikacyjna, która kończy się wyłonieniem najlepszego kandydata. W przypadku menedżerów czy liderów sprawa wygląda nieco inaczej. Bardzo często proces rekrutacji jest poufny. O zastąpieniu dotychczasowego przełożonego inną osobą opinia publiczna dowiaduje się po fakcie, co pozwala uniknąć wielu potencjalnie szkodliwych dla firmy scenariuszy i spekulacji, które mogłyby zagrozić wizerunkowi organizacji.

Od kandydatów na najwyższe stanowiska w firmie oczekuje się szczególnego zestawu kompetencji. Osoby, które będą podejmować kluczowe decyzje finansowe czy osobowe, muszą wykazać się dużą odpornością na stres, innowacyjnością, kreatywnością i otwartością na zmiany. Jedną z kluczowych kompetencji menedżerskich jest umiejętność zarządzania zespołem. Inspirujący lider to jeden z najcenniejszych zasobów organizacji. To oczywiste, że tak wielu kompetencji nie da się zweryfikować podczas jednej, 60-minutowej rozmowy z pracodawcą. Dlatego proces rekrutacji liderów wygląda nieco inaczej niż tradycyjny. Po więcej informacji zapraszamy na https://antal.pl.

Na czym polega metoda Executive Search?Proces Executive Search polega na poszukiwaniu kandydatów w starannie wyselekcjonowanych źródłach. Wszystko po to, aby jak najlepiej dopasować go do profilu stanowiskowego. Liczą się nie tylko kompetencje miękkie, ale także dopasowanie do kultury organizacyjnej. To zadanie dla osób, które posiadają doświadczenie w negocjacjach biznesowych. Specjaliści z agencji rekrutacyjnych badają motywację kandydata do zmiany i przeprowadzają wywiady kompetencyjne. Istnieje możliwość zebrania referencji 360 stopni, czyli przeprowadzenia rozmów z trzema osobami związanymi zawodowo z kandydatem należącymi do różnych poziomów w strukturze organizacji.

Jaką rolę w rekrutacji kierowników odgrywają sesje AC/DC?Doskonałe efekty dają także sesje Assessment i Development Center, podczas których profesjonalni asesorzy skrupulatnie analizują kompetencje danego kandydata. Testy AC i DC mogą trwać nawet kilka dni. W trakcie sesji kandydaci wykonują zadania indywidualne i grupowe. Dzięki temu rekruterzy mogą się przyjrzeć temu, w jaki sposób potencjalni liderzy reagują na stres, zarządzają zespołem i podejmują decyzje.

Rekrutacja na stanowiska kierownicze może trwać wiele miesięcy. Wszystko po to, aby wyłonić osobę, która najlepiej sprawdzi się na danym stanowisku. Dlatego coraz więcej firm decyduje się na zlecenie poszukiwań lidera profesjonalnej agencji rekrutacyjnej.