Menu
  • 18 czerwca 2025

Doznałeś uszczerbku na zdrowiu podczas pracy w Niemczech? Czy będąc na chorobowym będziesz otrzymywać wynagrodzenie

Materiał partnera:

Wpadek w pracy to sytuacja, która zdarza się w najmniej oczekiwanym momencie. Często wiąże się to z pobytem pracownika na zwolnieniu lekarskim. Musi on dojść do siebie i w pełni wyzdrowieć. Kwestia pobytu na zwolnieniu lekarskim budzi, jednak dużo wątpliwości wśród pracowników. Wiele osób obawia się, iż przebywając na chorobowym nie będzie otrzymywać wynagrodzenia. Czy pracodawca ma prawo odmowy wypłaty wynagrodzenia i jak jest to regulowane przez przepisy prawa?

Doznałeś uszczerbku na zdrowiu podczas pracy w Niemczech?


Zwolnienie chorobowe, a wypłata wynagrodzenia - czy otrzymasz pieniądze?



Zarówno wypadek w pracy, jak i niespodziewana choroba pracownika wiąże się z pobytem na zwolnieniu lekarskim. Obawiasz się, że przebywając na zwolnieniu lekarskim nie będziesz otrzymywać wynagrodzenia? Brak wynagrodzenia to duży problem dla pracownika. W takiej sytuacji pracownik nie byłby w stanie opłacać bieżących rachunków, kupować żywności, a także potrzebnych lekarstw, które często są niezbędne w przypadku przebywania na zwolnieniu chorobowym.

Przebywanie pracownika na zwolnieniu lekarskim nie jest równoznaczne z brakiem wypłaty wynagrodzenia. Taki pracownik otrzyma wynagrodzenie, jeśli będzie przestrzegać pewnych regulacji.

Aby pracownik otrzymał wynagrodzenie, musi:

  • Poinformować pracodawcę o chorobie.
  • Zadbać o ciągłość zwolnień, jeśli czas pobytu na chorobowym się przedłuża.


Nie ma również miejsca na nadużywanie w kwestii pobytu na zwolnieniu. Istnieje możliwość otrzymania zwolnienia chorobowego pomimo braku choroby, co oczywiście jest nieuczciwe i niedopuszczalne przez pracownika.

Pracodawca wypłaca wynagrodzenie pracownikowi przebywającemu na zwolnieniu przez pierwsze 6 tygodni. Następnie obowiązek ten przechodzi na kasę chorych, gdzie pracownik będzie otrzymywać zasiłek. Jeżeli dodatkowo pracownik uległ wypadkowi w pracy, może uzyskać odszkodowanie za uszczerbek na zdrowiu w Niemczech.

Kontrole pracowników przebywających na zwolnieniu chorobowym - czy pracodawca ma prawo?



Nadużycia ze strony pracowników dotyczące zwolnień chorobowych mają miejsce. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że pracodawca chcą wiedzieć, czy pracownik naprawdę jest chory, czy też przebywa na zwolnieniu celem unikania pracy. W sytuacji, kiedy pracownik symuluje, aby uzyskać zwolnienie chorobowe, nie powinien otrzymać wynagrodzenia. Pracodawca może wstrzymać wypłatę w takim przypadku, ale musi mieć na to dowody.

Warto przytoczyć tu pewną sytuację mającą miejsce w Niemieckiej fabryce Tesli. W jednym czasie duża liczba pracowników przebywała na zwolnieniu lekarskim. Oczywiście wzbudziło to podejrzenia, a co za tym idzie, zadecydowano o przeprowadzeniu kontroli, dotyczącej zasadności przebywania pracowników na zwolnieniu.

W fabryce Tesli warunki pracy były jednak trudne, co było powodem tak dużej ilości zwolnień. Warto zatem zauważyć, że pracodawca, chcąc kontrolować swoich pracowników sam nie zadbał o dostosowanie odpowiednich warunków do obecnych standardów, co zapoczątkowało nieobecności w pracy.

Pracodawca ma prawo do kontroli pracowników w przypadku podejrzeń, ale najpierw, powinien mieć pewność, że przyczyna nie leży np. w trudnych warunkach pracy, czy nadmiernym obciążeniu pracowników. Trudne warunki pracy mogą być przyczyną wypadku w zakładzie pracy, a więc w takiej sytuacji pracownik może ubiegać się o odszkodowanie Niemcy.