Filtry

Wypowiedzenie umowy o pracę - o czym warto pamiętać?

Materiał partnera:

Zmiana miejsca pracy nie jest niczym nadzwyczajnym, jeżeli poważnie planujemy i rozwijamy swoją karierę. Zanim jednak będziemy mogli zatrudnić się dla kolejnego pracodawcy, musimy "rozstać się" z obecnym. W jaki sposób powinniśmy to zrobić i jakie reguły nas obowiązują? Jak poprawnie złożyć wypowiedzenie umowy o pracę i o czym pamiętać przed podjęciem podobnej decyzji?

1. Wypowiedzenie umowy o pracę - kiedy złożyć?
2. Wypowiedzenie umowy o pracę - w jakiej formie złożyć?
3. Wypowiedzenie umowy o pracę - jakie warunki nas obowiązują?

Wypowiedzenie umowy o pracę - kiedy złożyć?Chęć lub konieczność zmiany pracy to normalna rzecz, która dotyka każdą osobę aktywną zawodowo. Zanim jednak zdecydujemy się na złożenie dokumentów, warto się do tego przygotować. Prawo pracy Wrocław określa zasady i warunki, na jakich powinniśmy to zrobić, a także wskazuje na to, jak rozliczyć się z pracodawcą z zaległego urlopu, nadgodzin i innych niestandardowych rzeczy, które wykonaliśmy przy okazji pracy. Przed podjęciem tej decyzji warto również zadbać o nowe miejsce pracy lub mieć pewność, że będziemy w stanie je zdobyć w czasie naszego okresu wypowiedzenia - w ten sposób unikniemy niekomfortowej sytuacji, gdzie nie będziemy mieli co dalej zrobić ze swoją karierą.


Wypowiedzenie umowy o pracę - w jakiej formie złożyć?Co do zasady umowę o pracę najlepiej jest złożyć pisemnie: w formie papierowej lub elektronicznej, o ile posiadamy cyfrowy podpis. Wypowiedzenie ustne również będzie wiążące, jednak może okazać się dla nas problematyczne w sytuacji, gdy pracodawca nie będzie chciał uznać naszej decyzji. Dokument możemy również złożyć na kilka sposobów - albo osobiście, poprzez list polecony, lub mailem, jeżeli wybraliśmy wersję elektroniczną. W przypadku tradycyjnego listu dobrze jest zachować potwierdzenie nadania, a w miarę możliwości wybrać opcję również z potwierdzeniem odbioru.


Wypowiedzenie umowy o pracę - jakie warunki nas obowiązują?Rezygnując z pracy dla obecnego pracodawcy musimy postąpić zgodnie z pewnymi regułami. Przede wszystkim obowiązuje nas okres wypowiedzenia, czyli czas, w którym wciąż pracujemy i mamy możliwość uporządkować wszystkie swoje sprawy związane z firmą i działaniami zawodowymi. Długość okresu wypowiedzenia różni się w zależności od typu umowy oraz czasu jej trwania. W przypadku umowy na czas nieokreślony możemy liczyć na od kilku dni do dwóch tygodni, podczas gdy w przypadku umowy na czas nieokreślony będzie to od dwóch tygodni do nawet trzech miesięcy.