Filtry

Wypalenie zawodowe pracownika - co może zrobić pracodawca?

Wypalenie zawodowe to problem, z którym zmaga się coraz większa liczba pracowników. Taki stan rzeczy wpływa negatywnie na funkcjonowanie całej firmy. Pracodawcy mogą jednak podjąć pewne działania, których celem jest zminimalizowanie ryzyka wystąpienia tej przypadłości u podwładnych.

Wypalenie zawodowe pracownika - co może zrobić pracodawca?


Zadbanie o zdrowie i właściwy work-life balance pracowników



Kompetentny pracodawca powinien dołożyć wszelkich starań, aby jego podwładni byli usatysfakcjonowani zaproponowanymi przez niego warunkami zatrudnienia. Duży poziom zadowolenia i motywacji redukuje stres i ryzyko pojawienia się symptomów wypalenia zawodowego. Oprócz zadbania o sytuację w pracy warto także dostarczyć pracownikom odpowiednie narzędzia niezbędne do zatroszczenia się o własne zdrowie. Tak zwany syndrom burnout łatwo pokonać bowiem poprzez przywrócenie właściwej higieny życiowej. Aby pomóc w tym podwładnym, można zaproponować im zestaw benefitów pozapłacowych dostosowanych do ich indywidualnych potrzeb. Takie pakiety proponuje firma Edenred. Wśród bonusów do pensji znajdują się m.in. karnety sportowe i bony lunchowe. Dzięki nim pracownicy mogą zadbać o aktywność fizyczną i zdrową dietę, bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Taka sytuacja pozytywnie wpływa na ich nastrój i ogólne samopoczucie.

Świadczenia pozapłacowe pomagają też w wypracowaniu odpowiedniego work-life balance. Oprócz nich pracodawcy powinni zaoferować podwładnym elastyczne godziny pracy, dzięki którym pracownicy znajdą czas na załatwienie własnych spraw. Ważne również, aby nadgodziny nie były normą w firmie. Ciągłe zostawanie do późna w przedsiębiorstwie może rodzić frustrację i potęgować stres, który jest jedną z przyczyn wypalenia.

Pracodawcy, którzy chcą walczyć z wypaleniem zawodowym podwładnych, powinni też zwrócić większą uwagę na udzielanie im urlopów. Czasami nawet kilka dni wolnego może pomóc w odzyskaniu psychicznej równowagi i zdobyciu nowej energii do działania. Aby zwiększyć satysfakcję pracowników z wypoczynku, warto im zaproponować dofinansowanie wakacyjnego wyjazdu.

Odpowiednie zarządzanie zespołem podwładnych



Wypalenie zawodowe wynika najczęściej z przepracowania, przewlekłego stresu, trudności z nawiązywaniem kontaktów ze współpracownikami i przełożonymi oraz nadmiernej rutyny na danym stanowisku. Rozwiązaniem wszystkich tych problemów jest odpowiednie zarządzanie podwładnymi. Aby je osiągnąć, należy wybrać dobrego lidera, który podoła temu niełatwemu zadaniu. Rolą przełożonego jest bowiem m.in. sprawiedliwe traktowanie wszystkich członków zespołu, słuchanie ich opinii i wskazówek, dbanie o odpowiedni poziom ich integracji, rozstrzyganie sporów, stawianie przed nimi nowych wyzwań, zapewnienie im możliwości rozwoju zawodowego, udzielanie wsparcia w razie jakichkolwiek problemów oraz docenianie nie tylko wielkich sukcesów, lecz także codziennych starań. Takie podejście szefa w znaczący sposób zwiększa satysfakcję z pracy i pozytywnie oddziałuje na motywację podwładnych. Pracownicy, którzy czują oparcie w swoim przełożonym, o wiele łatwiej radzą sobie też nawet w trudnych chwilach.