POLUB NAS NA FACEBOOKU
Filtry

[ZDJĘCIA] 7. Powiatowy Tydzień Kariery

Klaudia Roksela, właścicielka sklepu "Gryfnie.pl", doradca wizerunkowy Agata Dominik i komentator sportowy Przemysław Pełka podzielili się wiedzą i doświadczeniem z pszczyńską młodzieżą stojącą przed wyborem kariery zawodowej.

Powiatowy Tydzień Kariery - 10.2019 · fot. Powiat


W czwartek, 24 października w ramach 7. Powiatowego Tygodnia Kariery "Pasja, profesja, powołanie", odbył się panel dyskusyjny "Młodzi z pasją - w drodze po sukces". - Ktoś powiedział, że jeżeli jest w pracy pasja, to z przyjemnością realizuje się swoje marzenia - mówiła Bernadeta Sojka-Jany, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Pszczynie. - W tym tygodniu mamy 77 różnych inicjatyw, które mają na celu przybliżyć zawody i poradnictwo zawodowe nie tylko uczniom, ale i naszym klientom i osobom, które są zainteresowane tematyką ekonomii społecznej i przedsiębiorczości - dodała dyrektor.

- Najważniejszym przesłaniem dzisiejszego spotkania jest to, żeby znaleźć pasję. Jeśli będziesz najlepszy w tym co robisz, w swoim powiecie, mieście, to wszyscy do ciebie trafią, bo będą chcieli, żebyś to ty wykonywał dla nich swoje czynności i usługi - mówił wicestarosta Damian Cieszewski, który zachęcił młodych słuchaczy do korzystania z porad doradców zawodowych, działających w powiecie.

Młodzież z powiatu pszczyńskiego miała okazję posłuchać o doświadczeniach swoich koleżanek i kolegów, którzy skorzystali z projektu "Trafny Wybór", organizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy. W jego ramach uczniowie odbyli praktyki w różnego rodzaju przedsiębiorstwach, w celu przekonania się na własnej skórze o realiach pracy na ścieżce zawodowej, którą chcą podążać. Młodzi ludzie podkreślali, że dzięki praktykom wzrósł ich szacunek do ludzi wykonujących interesujący ich zawód. Wyrazili też nadzieję, że zdobyte doświadczenie w okresie praktyk pomoże im w przyszłej karierze zawodowej.

Jedna z uczestniczek projektu, Klaudia dzięki praktykom w przedszkolu, rozwija własną firmę animacyjną. Dodała że sprawdziła się w roli przedszkolanki, a praca w tym miejscu i uczestnictwo w projekcie zaowocowało pomysłem na własny biznes.

W kolejnej części panelu prowadzonego przez Pawła Przybyłę, dziennikarza "Gazety Wyborczej" swoje historie przedstawili zaproszeni goście - Klaudia Roksela, założycielka sklepu z ubraniami i gadżetami "Gryfnie.pl", Agata Dominik - doradca wizerunkowy oraz komentator sportowy stacji Canal+, Przemysław Pełka.

Oprócz opowieści o inspiracjach, które zdecydowały o wyborze ich ścieżki zawodowej, goście podzielili się z pszczyńską młodzieżą wieloma radami związanymi z początkami kariery. W przypadku Klaudii Rokseli, absolwentki etnologii, pomysł na biznes inspirowany był umiłowaniem gwary śląskiej. Dodała również, że początki własnej działalności są trudne - w początkowym okresie należy liczyć się ze stratami i tym, że na zysk trzeba będzie poczekać. Właścicielka sklepu ze śląskimi gadżetami podkreśliła również znaczenie pasji w wyborze ścieżki zawodowej. - Jeśli jest się dobrym stolarzem czy lubi się pisać teksty, to po prostu trzeba to robić - podkreśliła Klaudia Roksela.

Doradca wizerunkowy Agata Dominik wspomniała młodzieży, że powiedzenie "nie szata zdobi człowieka" zostało wyparte przez powiedzenie "jak cię widzą, tak cię piszą". Poradziła, że dzięki odpowiedniemu wizerunkowi można osiągnąć wiele istotnych spraw, także na polu zawodowym.

Goście podkreślili, że dzięki temu, iż ich zawód sprawia im ogromną przyjemność i stanowi ich hobby, nie traktują pracy jako smutnego obowiązku. Klaudia Roksela dodała, że kiedy w pracy spada na nią masa obowiązków, czuje że żyje.

W ramach tegorocznego Powiatowego Tygodnia Kariery, Powiatowa Synergia Rozwoju Zawodowego zorganizowała w ponad 30 placówkach i jednostkach aż 77 inicjatyw związanych z wyborem kariery zawodowej i promocją poradnictwa zawodowego, w których uczestniczyło blisko 3000 osób.

new / pless.pl, źródło: Powiat